Elliot12: Låter ju strålande! Frågan är hur sent han skulle kunna värvas till NHL? Har för mig att spelare med kontrakt i SHL måste NHL värva senast 15 juni. Men det kanske kan åsidosättas av klausul i SHL-kontraktet?!
San Jose sparkade ju sin GM för någon tid sedan. Många ledare/tränare har fått gå i NHL-klubbar nu, men vad som gjort San Jose extra intressant för svenska ögon är att det påstås att bland kandidaterna finns ett "internationellt namn" vilket betyder någon utanför NHL.
Två US journalister har funderat på saken och bland flera namn nämnt Chris Abbott och Johan Garpenlöv.
Själv tyckte jag att Garpen har väl ingen erfarenhet att komma med och snarast ett negativt CV, förutom att han lirade några säsonger med San Jose. Och när det gäller Chris har ju en viktig del av hans framgångar med Röglet berott på samarbetet med brorsan Cam som varit huvudtränare; hur skulle Chris klara sig ensam i San Jose?
Men. Nu meddelas att San Joses huvudtränare och hela hans stab får sparken också.
Öppnar det kanske fönstret lite för våra / Röglets Abbottar?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?