F d KHL-spelare, • som försöker komma ur kontrakt för säsongen 2022-2023 (vilket de lär få betala för att göra; som Wallmark gjorde (?), alternativt den klubb som vill ha dem får stå för betalningen typ som Warulfven och Röglet nu gjort för Lennström och Zaar) • Eller KHL-kontrakt för 2022-2023 som de funderar på att fortsätta (?) • Eller utan KHL-kontrakt men som ändå funderar på KHL?
Och så finns det tydligen "KHL-spelare" tillgängliga som • Luleå inte vill ha • Luleå givit förslag men de tackat nej?
Sven.Savage: Jo vi lär få vänta ett tag på nyheter tror jag. Vilket ger junisar och andra som är osäker på sin plats en chans att visa upp sig. Om det drar ut tills CHL drar igång. Vi har ju ett "redan stämt piano" så jag tillhör inte de oroliga. Däremot sjukt nyfiken :)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
F d KHL-spelare,
• som försöker komma ur kontrakt för säsongen 2022-2023 (vilket de lär få betala för att göra; som Wallmark gjorde (?), alternativt den klubb som vill ha dem får stå för betalningen typ som Warulfven och Röglet nu gjort för Lennström och Zaar)
• Eller KHL-kontrakt för 2022-2023 som de funderar på att fortsätta (?)
• Eller utan KHL-kontrakt men som ändå funderar på KHL?
Och så finns det tydligen "KHL-spelare" tillgängliga som
• Luleå inte vill ha
• Luleå givit förslag men de tackat nej?
Läget är oklart sa bull