Sven.Savage: Lite jämnare igen, man ser verkligen hur saknad Limpan är, någon som kan hålla pucken hur länge som helst, som hittar smörpassningar på bladet.
Wilhelmsson: Och inte så j-a taskigt PP trots allt. Ser att Komarek får köra lite att styra PP ungefär som Limpans roll. Vet inte om det är bästa val. Jo, Komarek var för j-a duktig i Malmö i PP för några år sedan och vi vet att han kan om han kommer till sin rätt. Men tror inte att det ska vara att styra som typ Linusarna Omark och Klassen, snarare att han ska ha en rörlig och friare roll i slottet där han kan placera sig bra och nypa till när han får chansen. Men vi har ju ingen självskriven att styra PP nu och behöver få in den kompetensen när vi rekryterar de sista spelarna.
I vilket fall. En period där Kärpät inleder piggt och trycker på men därefter blev det mer och mer Luleå när spelet börjar sitta.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
PP då.