370: Ja, Bagdad Ulf är trygg. Sverige har ju vunnit en hel match i detta VM, mot Danmark, och Bagdad Ulfs skägg och barr har fungerat hela turneringen. Jag tror att han använt en frissa, specialiserad på nedre regionerna, nästan så att man blir lite intresserad när man ser hans välundulerade pomadatyngda hårväxt.
Fast nu blir det väl mer fokus för vår del på Europamästerskapet för herrar. Röglet och Fiskrenset vann sina matcher ikväll och i morgon har vi Jukurit-Luleå samt Warulfven mot österrikiska Villach. Ni ska väl inte ha några problem medan vi kan få det tuffare mot finska Jukurit eftersom vi saknar offensivt. Vi får se. Dessutom tar Apan emot Davos inför läktare fyllda av tomma stolar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men han är säkert nöjd