Belfast - Apan nu 2-2, 5 min kvar av tredje, Apan har nyss haft PP och skött det uruselt. Aha, nu 2-3 med tre minuter kvar. Lutar mot att Apan lyckas slå det europeiska topplaget Belfast. Och med en dryg minut kvar 2-4 i tom kasse. Kommentatorn i matchen tydligen helt ny på hockey, riktigt usel.
Fiskrenset har vissa chanser att kanske kunna slå svåra Grenoble, knappt halva matchen återstår med Fiskrenset i ledning med 0-7.
Vaclav-Straubing fortfarande 1-1 med en period kvar. Ett resultat som Warulfven trivs med. (TILLÄGG: Nu 1-2, mindre bra för Ulfven, som riskerar tappa förstaplatsen och riskerar ett svårare slutspel).
Sven.Savage: Lutar mot att Apan lyckas slå det europeiska topplaget Belfast. Och med en dryg minut kvar 2-4 i tom kasse.
Sven.Savage: Fiskrenset har vissa chanser att kanske kunna slå svåra Grenoble, knappt halva matchen återstår med Fiskrenset i ledning med 0-7. ----------------------------------------------------------------------------------------------------- Fan alltså, det fixade sig även för Vårat gäng, som efter en 'helgjuten' insats mot det enormt fruktade Topplaget Aalborg, i ÅRETS Isärklass MEST Betydelsefulla drabbning, när vi som redan klara Gruppsegrare lyckades ta ytterligare en seger...
Det är en relativt stor chans att det faktiskt kan bli 3, eller t o m 4 svenska lag som gör upp i de två semifinalerna i CHL.
Ärligt talat tycker jag att statusen på CHL inte har höjts ett dugg dom senaste 4-5 åren. snarare det motsatta... Sverige blir bara Mer och Mer dominerande!!
I min värld måste man vinna CHL-titeln MINST tre, kanske t o m uppemot 4 ggr, för att det ska nå upp till samma 'status' som det är att vinna 1!! SM-Guld!!
Just nu undrar jag bara i mitt stilla sinne, hur bra vi lyckas i den '"relativt opretentiösa'" seriematchen mot Malmö på torsdag?...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Fiskrenset har vissa chanser att kanske kunna slå svåra Grenoble, knappt halva matchen återstår med Fiskrenset i ledning med 0-7.
Vaclav-Straubing fortfarande 1-1 med en period kvar. Ett resultat som Warulfven trivs med. (TILLÄGG: Nu 1-2, mindre bra för Ulfven, som riskerar tappa förstaplatsen och riskerar ett svårare slutspel).