Ganska målrikt överlag i SHL-Sverige idag. Efter första perioderna har vi nedanstående resultat. Tre mål av ena laget i varje match utan Timret-Röglet, men det är den enda matchen som ännu inte spelat klart första perioden (försenad start pga flygstrul) så där kan det ju rulla in fler mål.
• Timrå IK-Rögle BK 0-1 • Brynäs IF-Färjestad BK 1-3 • Linköping HC-Frölunda HC 3-1 • IF Malmö Redhawks-Örebro HK 0-3
TILLÄGG: Nej, det blev inte fler mål i matchen Timret-Röglet som står 0-1 efter första perioden.
Lägen efter andra perioderna (knappt fyra min kvar i Timrå):
• Timrå IK-Rögle BK 4-1 • Brynäs IF-Färjestad BK 1-5 • Linköping HC-Frölunda HC 3-1 • IF Malmö Redhawks-Örebro HK 2-3
Anmärkningsvärt att "alla" är överens om att Pölsan var bättre än Warulfven i andra perioden - men torskade perioden med 0-2! Och att Timret vänt 0-1 till 4-1 hemma mot Röglet.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
• Timrå IK-Rögle BK 0-1
• Brynäs IF-Färjestad BK 1-3
• Linköping HC-Frölunda HC 3-1
• IF Malmö Redhawks-Örebro HK 0-3
TILLÄGG: Nej, det blev inte fler mål i matchen Timret-Röglet som står 0-1 efter första perioden.