Och efter snart halva första perioden spelad tar Norrbotten ledningen med 1-0! Puck i slottet och får ostört av stockholmarna leta fram läge och drar in pucken i klubbkrysset. BRA!
Men ojojoj de trę minuter som följer sköljer Stockholm Nord över Norrbotten gång på gång och försvaret hinner inte göra något utan det blir massor av bra chanser för Stockholm Nord som dock inte lyckas utnyttja det. Ännu i alla fall.
Fem minuter kvar av första perioden och nu får Luleå spela PP efter en billig utvisning på en Stockholmare.
Var behövligt för Norrbotten som blivit ganska trötta efter det att Stockholm Nord släppt på bromsen och kört snabbt och lyckat anfallsspel ända sedan 1-0 kom.
Nu 5 mot 5 igen, 1-0 för Norrbotten och två minuter kvar av perioden. Stå emot nu, Norrbotten!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men ojojoj de trę minuter som följer sköljer Stockholm Nord över Norrbotten gång på gång och försvaret hinner inte göra något utan det blir massor av bra chanser för Stockholm Nord som dock inte lyckas utnyttja det.
Ännu i alla fall.