Iko70: Vet att många Timråiter är långsura över att vi torskade kvalet för några år sedan. Visst var själva förlusten bitter i stunden förstås men jag ser det som uppfriskande att en underdog(som egentligen både IKO o Timrå är jmfrt med Elefanterna) kan vara med och dansa i SHL-rinkar. Gissar att IKO har en av de mindre plånböckerna i SHL. Hur skulle det se ut om man fördelade platserna enbart efter plöska? Inte så spännande. Ursäkta ett IKO(Timrå) orienterat inlägg.
Iko70: Innan säsongen räknade jag med att Oskars och Pungen skulle vara självklara kandidater för kvalplatserna - tillsammans med Hovet och Malmet - men både Oskars och Pungen har överraskat och imponerat; varit stabila och etablerat sig som tydliga mittenlag och om inget oförutsett inträffar bör båda lagen fortsätta på samma sätt och hålla denna nivå säsongen igenom.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?