Saik-Småland: ”I de här typerna av tabeller är det viktigt poängtera att lönekostnaderna innefattar inte bara spelarlönerna, även om de utgör en betydande del. SHL-klubbarna redovisar inte spelarlönerna separat, utan i kostnadsposten ingår lönen till alla anställda i organisationen.”
Elliot12: He he, damlag och Apan är svårt att nämna i samma mening. I fjol sökte de materialförvaltare, ledare och annat till damlaget och det handlade om ideell ersättning; d v s ingen som ville ha lön kunde få jobb för damerna. Det som totalt skrivs om damlaget på Apans hemsida varje säsong är inte mer än att du och jag skulle kunna svänga ihop det på 2 minuter. De har alltid skitit i damer och kommer så att fortsätta; enda anledningen till att de överhuvudtaget kör ett damlag är att att sponsorerna förklarade för Apan att om ni inte fixar ett damlag lägger vi av att sponsra er.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
SHL-klubbarna redovisar inte spelarlönerna separat, utan i kostnadsposten ingår lönen till alla anställda i organisationen.”
Har ni ens ett damlag till exempel?