björn power: Limpan är otroligt bra och det vet alla motståndare om. Läjkers satte två spelare på honom så fort han hade pucken, men det hindrade inte att han levererade idag. Egentligen tycker jag att Limpan varit kanon hela serien och hade Pontas skott fungerat som det ska skulle Limpan haft 10-15 poäng redan.
Tror inte att Bulan fattar beslut utan att höra med Limpan och när han nu säger att det kommer att lossna, det blir ketchupflaska, är det bara att köra. Jag litar totalt på Limpan, passa på att dra nytta av hans kunskap medan vi kan. Och då menar jag utanför isen.
Tänk bara på hur han för två år sedan indikerade att nu var det dags att ändra på hans lina och dessutom behöver vi plocka in Läppen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?