Äntligen åker MooDooisten Berg ut, efter att ha varit på och fulspelet mot Limpan hela matchen. Den här gången överfaller han Limpan bakifrån och sliter omkull honom, följt av att han knyter nacksving på Limpan och sliter hjälmen av honom.
Då är det för mycket t.o.m. för Sjökvistarn.
Nu 1 min kvar av perioden, och 34 sek PP återstår.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?