Realisten: Och speciellt för de som envisas med att följa Judas Kempes öden och äventyr kan vi informera om färska strålande insatser. I fredags och lördags mötte Ljugano Lagnau och sedan Kloten. Och Kempe gjorde inte ett enda misstag i dessa matcher. Att han är placerad på läktaren och inte får spela numera kan förstås ha bidragit. Men det beror säkert bara på att han har känningar och trivs som tusan!
Nu kan det gå undan för slutspelet för damhockeyn.
Lag 1-4 från SDHL möter lag 5-8 i kvartsfinal, bäst av fem matcher.
Första matcherna spelade, på hemmaplan för lag 5-8 och där vann bortalagen samtliga matcher.
Nu idag med nedsläpp 12.05 spelas match 2 och i morgon 18.05 match 3. Båda dessa matcherna på hemmaplan för lag 1-4.
Vore inte oväntat om lag 1-4 vinner även dessa matcher. Och i så fall är kvartarna över redan efter 3 matcher, sedan lag 1-4 vunnit sina kvartar med 3-0 i matcher.
Och då skulle vi redan vara framme vid semifinalerna: • Luleå Hockey - DamRenset • DaMooDoo - DamPölsan
Så nu gäller det att hänga med för slutspelet om SM kan gå snabbt.
Kan Luleå tappa någon match mot DamRenset?
Inte helt otänkbart. De har en riktigt duktig målvakt samt några spetsspelare som kan måla. Speciellt den före detta Luleåstjärnan Michelle Karvinen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?