Oskar "jag är ju född och uppvuxen i Luleå och hatar Apan" Nilsson tappar hjälmen, åker av och Luleå i temporärt 5 mot 4 sätter 1-0 på Apan där lille rädde Gustaf gör som vanligt: fryser och blundar.
Tio min spelade, 1-0 för Luleå, och faktum är att Luleås skadeskjutna lag vinner 95% av alla närkamper än så länge. Och därför har man haft klart mer av spelet än så länge även om det är svårt att komma åt rejäla målchanser, 6-2 i skott dock.
Nu får vi se om Apan vaknar mot senare delen av perioden. Det brukar de göra.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?