15:15 • Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC • Timrå IK - Luleå HF • Frölunda HC - Färjestad BK • Rögle BK - Linköping HC
18:00 • MoDo Hockey - IF Malmö Redhawks • HV 71 - Leksands IF • IK Oskarshamn - Örebro HK
De fyra topplagen möts inbördes och vissa placeringar kan komma att avgöras nu.
Luleå har sin sista chans att hålla möjligheten till plats 7 öppen, om man tar 3p borta mot Timret idag.
I Övik kommer kan förloraren mellan MooDoo och Malmet tappa chansen att ha kvar chans till slutspel.
I princip kan nog i stort sett alla placeringar avgöras redan idag, om resultaten blir på vissa sätt. Med ett undantag: den inbördes placeringen mellan Röglet och Öret avgörs inte förrän på tisdag.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?