Luleå HF

SHL · 117246 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2873633

Sv: Luleå Hockey 2024-25: Vägen mot SM-gludet!
Sven.Savage: Ja, det var ett byte där Shinnimin föll 7 gånger. Svårt att säga hur hårda kontakter det var, men det var knappast crosscheckingar med fullt utsträckta armar. Scott, Larsson mfl har också mottagit massa crosscheckingar framför mål i de här matcherna. Jag tänker att det är upp till domarna om de vill stävja detta - åt båda hållen - eller om de vill tillåta den typen av crosscheckingar. Vi pratar om regelbrott, men inte överfall. Det kommer naturligtvis att fortsätta åt båda hållen så länge domarna tillåter det.

En klassisk Shinnimin-situation i match 2 var när han satte upp handsken i ansiktet på en Brynässpelare, fick en handske i ansiktet tillbaka på precis samma sätt - och naturligtvis tog sig för ansiktet och låtsades få väldigt ont i syfte att få Brynässpelaren utvisad. Den typen av väldigt utstuderat och skickligt fusk är det inga andra som sysslar med, men han gör det väldigt konsekvent. Det är mängden, skickligheten och hur utstuderat fusket är som skiljer Shinnimin från övriga i SHL.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2024-25: Vägen mot SM-gludet!
Peja: Nu kommer du ju med hitte-på. Shinnimin föll 7 ggr, det är ju rent nys. Men OK du vill väl se det du vill se. Är väl så du ser allt du tror att du ser.

Jaså, den där handsken missade jag men det låter kul. Ajaj, det gjorde ont ger väl inga utvisningar numera. Men hur många gånger åker han på isen per mach? Inte många och nästan alltid är det tydligt efter en våldtäkt från motståndare. Ni blev ju galna efter att en pölsa tacklat sargen bredvid innan. Vet ej vad som hände där, fanns det en förklaring kanske? Det var dock inte lika elegant som Rödins upprepade balettövningar.