Sven.Savage: "Faktiskt helt bisarrt att se Shinnimin i final två, massvis med utstuderat skådespeleri. Det är liksom inte en gång per match, det är massvis med gånger, och det är väldigt skickligt och genomtänkt gjort. Han är helt enkelt en oerhört erfaren och skicklig fuskare."
Låter som rent hittepå. Vad består hans så kallade fusk av? Faller han lika ohotad som huddingepojken rödin?
Sven.Savage: Som sagt, exempelvis situationen med handskarna i ansiktet.
Sen ska man komma ihåg att Shinnimin själv, i motsats till Rödin, inte bara har filmat utan också delat ut ett antal fula smällar under sin tid i Sverige.
Citat från Lerby för några år sedan: ” Han är en äcklig spelare. Han håller på med mycket skit. Så har det varit de senaste säsongerna. Det är sådan han är. Han vågar inte stå upp för det heller. Det får han stå för. Det är hans spelstil.”
Senast i januari blev han väl avstängd för en armbågstackling?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Låter som rent hittepå. Vad består hans så kallade fusk av? Faller han lika ohotad som huddingepojken rödin?