Luleå HF

SHL · 117244 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2874658

Sv: MOT PÖLSAN!
Sven.Savage: Såg inte heller så mycket fusk från Shinnimin idag, möjligtvis situationen där en Brynässpelare blir utvisad för slashing, men det är svårt att se framför tvn om han medvetet släpper klubban eller om det var så enorm kraft att han omöjligtvis kunde hålla i den.

Ändå ganska magstarkt att argumentera för att Brynäs borde haft fler slashing-utvisningar när O’Neil inte blir utvisad för en slashing som i princip är en överfall på Rödin. Den får nog disciplinnämnden kika närmare på.

Svarskommentarer

Sv: MOT PÖLSAN!
Peja: ja, det var den situationen jag tänkte på också. Och jag är stark nog i magen för att anse att det var en tydlig utvisning på en pölsa några minuter innan, när denne med betydligt högre kraft slog klubban ur Allards händer, så hårt att han slog sönder egen klubba. Du kan väl inte seriöst tala emot det?

När det gäller slutvisningarna hade jag redan rest mig och såg inte dem så noggrant, insåg bara att loppet var kört. Men fick lite känsla av att zebrorna släppte potentiella pölsautvisningar med följd att Luleå i stället tog tydligare utvinningar för att stoppa kontringar mot vårt tomma mål. Slaget mot Rödin blir knappast föremål för granskning men i morgon vet vi vem som får rätt. Fast jag har inte speciellt kontrollerat de där situationerna eftersom jag kastar TV:n genom det stängda fönstret då, typ.

Förlust är förlust.

Bara att bryta ihop och komma igen.