Luleå HF

SHL · 117246 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2875153

Sv: MOT PÖLSAN!
Zappaholic: Håller överlag med dig om lagen och om att spelarna agerar på ett respektfullt sätt. OK, Johan Larsson föll rejält ur ramen vid en intervju i TV men där kan man förstå honom; hur de än försökte gick det inte och Luleå satte mål efter mål.

Men jag har definitivt inte några agg mot spelarna. Det här det bästa de kan för laget och ibland går det överstyr och då gäller det att vi har domare som rättar till sådant.

Som du vet är jag med befog av åsikten att ni vann match ett som direkt följd av ett icke ursäktligt misstag av domare, och nu är det hög risk för att ni vann även match 4 av sådant skäl.

Det irriterar förstås, men jag lastar på intet sätt Pölsan spelare för det.

Var det inte någon avgörande final om SM i mitten av sjuttiotalet där Pölsan slog Trottoarkanten eller om det var tvärtom, när domaren missat att en puck var över mållinje och det andra laget skulle ha vunnit gludet? Jag tror det var ni som torskade och har för mig att jag hört gnäll om det på senare år; 40-50 år efter att det hände.

Själv är jag av uppfattningen att sådant får man ta, bara att gilla läget. Och fullständigt meningslöst av supportrar - som troligen inte var med då - fortsätter gnälla på motståndarsupportrar för sådant.