Luleå HF

SHL · 116826 inlägg · 888 ämnen

Inlägg: 415483

Sv: Hur ser Luleå ut i år??
Vars ligger felet egentligen? Avsaknaden av de spelare som har lämnat klubben kan väl inte vara så stort? Så tunga namn har vi ju egentligen inte tappat. Inte så pass att spelet ska falla ihop match efter match.

Man bör ju dock ha lite tålamod med nyförvärven. Det kan krävas några elitserie matcher innan de kommer igång så där ligger väl inte felet. Det är väl de mer etablerade spelarna som ska ta tag i taktpinnen. Det kan förvisso vara svårt för spelare som Bulan å Åkerström att vakna till så här tidigt på säsongen men det känns ändå som om de är främst dom två som skall styra skeppet in i hamn igen, när vi är ute på villovatten.

"Jag är inte orolig. Spelet finns där" sa Husse efter matchen mot Bajen ikväll. Men vars har han hittat det spelet? Har själv sett sex matcher iår under försäsongen å inte en enda av de matcherna har Luleå, enligt mig, kommit upp i "normal försäsongs nivå". Kanske dags å börja vara lite mer självkritiskt.

Sen känns det som om det har satts allt för stor fokus på "det nya nyförvärvet" istället på att fokusera på spelarna som redan finns i truppen. Detta gäller ju självklart bara supportrar och media. Tvivlar på att truppen sätter allt för stor vikt i det. Får jag hoppas i alla fall.

Visst, det är inte nu vi ska vara som bäst men man ska ha i åtanke att så som man avslutar en match, ja, så påbörjar man då nästa match så jag hoppas verkligen den sista perioden mot SSK blir en kraftdemostration av Luleå. Mot för övrigt ett SSK som har spelat väldigt bra på försäsongen, till skillnad då från Luleå.
Det känns som om premiären mot Timrå kan mycket väl avgöras redan på torsdag. Spelar vi dåligt å oinspierat mot Södertälje så finns det stor risk att det hänger med mot Timrå. Ser självklart helst en stor vinst mot Södertälje men skulle det bli något annat än vinst så hoppas jag nog på en storförlust, typ...9-0 eller något sånt. Då kanske dom får upp ögonen om de inte redan har fått det.