NuMo: Den var lätt av den typen du ser iprincip i varenda närkamp i dagens elitserie. 4-1 målet däremot föregicks av först en solklar interference och sen en hakning där Modoiten blev nerdragen. Uselt av Lahti att missa det tycker jag fast det gynande Luleå.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
4-1 målet däremot föregicks av först en solklar interference och sen en hakning där Modoiten blev nerdragen. Uselt av Lahti att missa det tycker jag fast det gynande Luleå.