Dream Team: Så varför satsa flera miljoner på något som inte räcker till slutspel dårå? Det hade väl varit bättre att spara pengarna till kommande säsong, då ni lär få svårt att hänga med och lär få betala dyrt för nyförvärven eftersom ni är ett loserlag som ingen räknar med skall vara ens i närheten av några titlar. Förväntat slutspel är väl minimikravet för en spelere med nsjälvaktning. Ni räcker inte riktigt till för det.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?