NallePhu: Även om jag givetvis är helnöjd med LHC:s stabila seger idag, känns det ändå lite irriterande med domarnas agerande. "Nolltoleransen" är ju bra, men baksidan är att filmarna tjänar mest på det. Nu tycker jag varken LHC eller LHF "utnyttjar" de tricksen så mycket jämfört med många andra lag, men nivån blir väldigt hoppig. Spelarna ramlar på sina egna ben och får med sig en utvisning. I nästa moment sker en tydlig hakning som domaren då väljer att släppa. Är det en medveten eller omedveten kompensation eller vad handlar det om? Matchstraffen har redan avhandlats, och jag håller väl i stort sett med om det som sagts. Blomdahls matchstraff är löjligt. Bartecko hade aldrig fått en femma om inte Kuben tagit Jyrkki minuten innan. Törs dessa spelare tackla ö.h.t. nästa match?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?