Portello: MAX har alltid god mat, var än MAX finns. Jag har ju upplevt originalet - MAX i Gällivare som för övrigt var Sveriges första hamburgerrestaurang - och inget slår det. De MAX-restauranger som har egna, nyuppförda byggnader, ser för övrigt likadana ut - om än de är större - än originalet (som nu inte längre är MAX utan en pizzeria).
MAX på Timmermansgatan i Luleå är annars mitt nästfavvomax. Kanske för att jag bodde i princip granne med det när jag bodde i Luleå.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
MAX på Timmermansgatan i Luleå är annars mitt nästfavvomax. Kanske för att jag bodde i princip granne med det när jag bodde i Luleå.