65selander: Du får det att låta som att det handlade om en jättefolkvandring från oss. Det är bara Fabbe jag verkligen velat ha kvar av de som inte fått förnyat/lämnat. Och när det gäller Fabbe så är väl en kille som gjorde 22p inte värd 100000/månad, om det inte handlar om en jävligt rik klubb. Jag har all respekt för Fabbes beslut då jag förstår hans motiv, och jag hade gärna behållit honom till rätt pris. Resten av "förlusterna" bekymrar mig inte om särskilt mycket då orsaken till "förlusterna" är att de skall ersättas av bättre spelare och inte ens har erbjudits kontrakt av LHF. Svårt att stanna då, eller?
Jag känner inte alls någon anledning att tjura ihop ännu, om än jag velat ha kvar Fabbe. Jag är dock glad att Frölunda fick honom och att han till skillnad från Ledda och Hento inte valde att gå till en prostitutionsklubb.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Jag känner inte alls någon anledning att tjura ihop ännu, om än jag velat ha kvar Fabbe. Jag är dock glad att Frölunda fick honom och att han till skillnad från Ledda och Hento inte valde att gå till en prostitutionsklubb.