Uno Gordon: LHF spelar inte kvalserien till våren. Jag fattar inte varför nästan alla tippar LHF i absoluta botten. Vad är motiveringen? Att vi tappat Surovy? En spelare av 25? Resten är ersatt. Folk verkar ha glömt att vi har ett halvt lag födda i mitten och slutet på åttitalet som gjorde bra ifrån sig redan ifjol och är på väg uppåt i karriären. Två VM-backar. Chabada. Bartecko.
Jag är känd som en obotlig pessimist, men nu sitter jag bara och småler när jag läser alla "experttips". Vi har ett minst lika bra lag (med betoning på lag) som förra säsongen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Jag är känd som en obotlig pessimist, men nu sitter jag bara och småler när jag läser alla "experttips". Vi har ett minst lika bra lag (med betoning på lag) som förra säsongen.