Linkan: Tycker ändå han fick ganska hygliga spelare att leka med under sin tid i Luleå. Bartecko, Orzagh, Surovy, Chabada, Nordqvist. Saravo, Renberg, Hynning, Sandström, Obsut, Niinimäki (påtänkt stjärna) och Kerman (även han påtänkt stjärna) är ju bara några av dem spelarna som Lener hade att leka med. Inga direkt dussinnamn i sammanhanget. Likväl så fick han endast ut det vilken tränare som helst hade fått ut.
Är skeptisk till att han lyckas nämnvärt bättre i dynastin. Möjligtvis kan han snubbla sig till en semifinal plats men då beror det snarare på Linköpings befintliga trupp.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Är skeptisk till att han lyckas nämnvärt bättre i dynastin. Möjligtvis kan han snubbla sig till en semifinal plats men då beror det snarare på Linköpings befintliga trupp.