Tycho blogg

Visa alla blogg-inlägg

Inför ES - Frölunda HC

Spelare in:
Tobias Viklund, Mathis Olimb, Ville Mäntymaa Mikko Lethonen, Sabastian Idoff, Anton Gustafsson, Henrik Tömmernäs, Martin Röymark

Spelare ut:
Magnus Kahnberg, Jonas Johnson, Ronnie Sundin, Ari Ahonen, Tuuka Mäntylä, Johan Andersson, Erik Karlsson, Joe Dipenta

Fjolårets placering: 3:a
Ut i semifinal mot HV71

Omdöme:
Det har varit lite omsättning i Frölunda och det börjar mer och mer likna Nubbens bygge.  Tobias Viklund har länge varit en favoritspelare för Nubben även om jag personligen har svårt ännu att se hans storhet. Backsidan är väl just nu ganska jämn med fjolåret då mitt i säsongen värvningen Niskala stannar och Mäntymaa samt Lethonen tillkommer. Nu är väl fjolårets Timråsuccé Lethonen ganska osäker då han gärna vill till NHL och har en sådan klausul i sitt kontrakt. Det verkar även finnas ett intresse på andra sidan pölen kommer det att krävas ett envägskontrakt för att Lethonen ska sticka. Jag tror han är tillräckligt bra för det och det visade han både i Timrå och i VM. Men frågan om NHL-lagen också tror det?

Även om inte Lethonen sticker kommer Frölunda att behöva in en till back då de nu står på 7 kontrakterade backar.
Andreas Karlsson åkte på en elak knäskada ifjol. Frisk är han en nyttig poängplockare som ska stå för tyngd och målfarlighet. Han blir nästan som ett nyförvärv inför året eftersom han bara spelade 11 matcher ifjol.
Offensivt vimlar det av namn som är både kända och fortfarande duktiga på isen. Kallio, Niklas Andersson och Riku Hahl är några namn på riktigt duktiga offensiva spelare. Det finns även några spelare som inte riktigt har kommit upp i rätt kvalité i Frölunda men har mer i sig. Då tänker jag framför allt på Karl Fabricius och Jonas Nordqvist.

Ett nyförvärv som sticker ut lite som en outsider är Mathis Olimb. En norrman som producerat bra i tyska ligan två år i rad och har ”rätt” ålder för att gå från lovande till etablerad. Han kommer nog synas ute på banan under året.

Frölunda kommer ligga på övre halvan i år igen då de fortsätter att ersätta spelare som de tappat. Jag kanske inte räknar med att Frölunda kommer vara det lag som vinner serien men helt klart en topp 4 kandidat.

Annars så har Frölunda två  JVM-spelare i -89:orna Niklas Lasu och Jocke Andersson. De har även tre spelare som har chansen att spela JVM redan i år i Klingberg, Gustafsson och Tömmernäs där Klingberg och Gustafsson draftades tidigare i sommar.

Osäkerheten kring Frölunda just nu är de kontrakt där det finns en klausul till NHL. Men efter den 15 juli borde det ha visat sig om de kan sitta lugnt i båten eller om de måste ut på varvarjakt.
Tips: 3-5

Av Tycho
2009-07-14 13:52