Tycho blogg

Visa alla blogg-inlägg

Inför ES - Timrå IK

Spelare in:
Petr Caslava, Anders Lindbäck, Gabriel Karlsson, Fredrik Sonntag, Mattias Karlsson, Elias Granath, Daniel Corso, Laurent Meunier, Kirill Starkov

Spelare ut:
Johan Backlund, Petr Tenkrat, Johan Andersson, Robin Jonsson, Oscar Sundh, Kimmo Lotvonen, Mikko Lethonen, Erik Andersson, Håkan Bogg, Mika Pyörälä, Dennis Persson, Tom Wandell

Fjolårets placering: 8:a
Ut i kvartsfinal mot HV71

Omdöme:
Kan skriva på en gång att detta kommer att bli ett mastodontinlägg… Så ni är förberedda… =)
Jag tycker i alla fall att Timrå IK 2009/2010 verkar välscoutade. Det är speciella val av speciella spelare och när spelarbudgeten gått ner 10-15 % står vi fortfarande med en konkurrenskraftig trupp. Borta är en del både duktiga och dyra stjärnor, både sådana som lyckats och inte lyckats motsvarande sin lön. Kan börja med att snabbt gå igenom alla spelare som lämnat för att sedan gå genom nyförvärven.

Johan Backlund har aldrig varit en personlig favorit. Han har känts för ojämn för att riktigt få min fulla respekt. Men han är en duktig målvakt i sina bästa stunder och kommer säkert att utvecklas i Philadelphia. Men så mycket NHL tror jag inte att det blir. 1-2 säsonger på andra sidan och sen är han tillbaks som förstemålvakt i ES, som en bättre målvakt.

Mikko Lethonen mar magnifik när han var på isen ifjol, i alla fall under grundserien. Han har pondus både i anfallszonen och försvarszonen. Även om han bara var ute efter ett envägskontrakt vart jag lite förvånad att han inte hamnade i NHL. Kanske var åldern som gjorde att NHL-lagen drog åt öronen. Han har ett mäktigt skott i PP som kommer att saknas i år i Timrå.

Robin Jonsson är inte heller en favorit på isen. Blir ofta stillastående på skridskorna och drar på sig massvis med haknings och fasthållningsutvisningar. När han rör på benen är han riktigt bra defensivt i egen zon. Svårigheter att vara rejäl med pucken i egen zon när han får press på sig. Jag kommer inte sakna Robin på isen även om jag har hört att han var en jäkla skön snubbe utanför isen.

Kimmo Lotvonen kom som en härförare över hela banan efter två bra säsonger i Leksand. Tyvärr kom han aldrig riktigt upp i den kvalitén i Timrå. Kom ibland upp till en hög nivå men allt för sällan. Jag har gillat Kimmo då jag upplever honom som ganska spelsmart. Dock har jag också sett att han inte riktigt varit så bra som skulle behövas. Speciellt då han värvades som en toppback med troligast ganska bra lön. På sidan om planen har jag hört att han är en riktigt snäll kille. Synd då att inte det på isen räckte till.

Dennis Persson gillade jag nästan från första stund. Han ville spela hockey och försökte vara konstruktiv i det han gjorde. Tyvärr tog det ett tag för honom att komma in i elitseriespelet men framåt våren var han faktiskt riktigt bra när han fick chansen. Jag tror han hade spelat på 6 backar om han ersatt Granath eller Sonntag i årets trupp. Nu får han prova spel i Portland pirates där han även avslutade förra säsongen. Med rätt utveckling och någon skada i Buffalo kan Dennis få göra sin NHL-debut redan i år. Tror jag iaf!

Oscar Sundh är lätt att tycka om. Hans snack bredvid isen och hans inställning att alltid gå på jobbet på isen. Men ärligen så skapade han för lite mål på de chanser han hade. Jag förstår beslutet att låta honom gå eftersom han ville ha ett snabbt beslut. Nu kan jag tycka att Oscar hade varit perfekt på den plats vi saknar men vi får väl se vilken annan spelare som kommer in. Beslutet tycker jag var rätt när det togs.

Petr Tenkrat är också en spelare som är lätt att tycka om med sin speediga skridskoåkning och härliga leende han har hela matcherna. Men trots detta så var Tenkrat en spelare som kostade mer än det smakade. Hans poängskörd motsvarade inte de pengar han fick i lönekuvertet. Han kanske vart lite lidande att Challes typ av spel då han gillar raggar/kontringshockey då han kan utnyttja sin speed fullt ut. Challe vill mer spela sig upp genom banan och anfalla med fullt lag. Han passar nog bättre in i SAIK och kommer nog göra sin bästa säsong poängmässigt i år. Rätt beslut att han lämnar Timrå!

Johan Andersson hade man kunnat tänka sig att ha kvar i laget som en andre/tredjecenter. Hans defensiva kvalitéer är unika i Sverige och hans uppoffringar för att täcka skott nästan dumdristiga. Tyvärr började nog Johans lön likna en förstacenters lön i ett mindre elitserielag och med dom pengar vi har och röra oss med kan inte stora delar av budgeten gå till en i första hand defensiv center. Sen har Johan själv sagt sig vilja ha en nytändning efter flera år i Timrå. Jag säger lycka till åt Johan, Färjestad är nog bästa löningen för dig just nu.

Mika Pyörälä är den spelare jag kommer sakna mest av spelarna som försvinner. Givetvis för att han gjorde bra med poäng och att han gjorde viktiga mål men framförallt för att hans spelartyp saknas i nästa års trupp. En riktigt sniper som alltid hotar i motståndarnas zon. Jag hoppas han lyckas i Philadelphia, men om han inte gör det är han välkommen tillbaks alla dagar i veckan!

Tom Wandell om in som lån från Dallas ifjol och vart en riktig succé. Så pass stor succé att han fick göra NHL-debut när Dallas hade skadesvårigheter. En spelare som garanterat hade gjort mycket nytta för Timrå om han hade blivit kvar. Kanske kan komma tillbaks senare under säsongen om han inte riktigt lyckas slå sig in i Dallas. Men det är nog bara ett önsketänkande… Kommer saknas trots att han var lite upp och ner under säsongen.

Håkan Bogg kom mitt i säsongen och stabiliserade truppen i och med Jontes bortfall. Ganska naturligt att han inte fick fortsatt förtroende. Han var nyttig ifjol men inget för framtiden.

Erik Andersson har varit skadefylld under alla säsonger i Timrå. Jag tror han hade kunnat bli riktigt bra hos oss om han varit hel och frisk. Det visade han när han verkligen fick chansen. Men man kan inte ha kvar en spelare som inte håller sig hel. Tråkigt för Erik och tråkigt för Timrå.

Om vi då går över till de nya spelarna:
Anders Lindbäck gjorde en ganska överraskande succé i Brynäs ifjol där alla trodde Markström skulle vara självklar förstemålvakt. Han har potentialen att bli förstemålvakt i Timrå i år och känns riktigt spännande. Jag tror att han kanske till och med kan bli ett lyft mot Backlund ifjol.

Petr Caslava har varit med i de sista tre VM turneringarna för Tjekien och räknas framförallt som en defensivt duktig back. Stor, lång, hård och tuff i egen zon är väl det man hoppas av Caslava. Förhoppningsvis ska han kunna ge en stabilitet som tidigare saknats i egen zon med sin styrka och erfarenhet.

Mattias Karlsson gjorde dundersuccé i Binghamton ifjol och vart framröstad i AHL’s Rookie All star team. Han gjorde mest assist av alla i PP tillsammans med Tim Stapleton och Corey Locke. Här kan vi kanske få ut en annan typ av mål i PP mot ifjol då Lello dundrade in den vid blå. Nämligen öppnande passningar från Karlsson och Moe.  Ett riktigt bra nyförvärv tror jag.

Elias Granath är ett nyförvärv jag tror många höjde på ögonbrynet för när han presenterades. Vissa ibland Leksands fans säger att han kommer vara jobbigaste förlusten medan andra bara skrattar åt Timrå som värvade honom. Nu har jag väldigt dålig koll på honom mer än att jag känner igen namnet från när jag sett Leksands matcher. Kommer troligast vara 7:e eller 8:e back.

Fredrik Sonntag fick inte riktigt chansen i Södertälje men hans gamle juniortränare Per Nygårds ser mer potential i honom än Södertäljes A-lag gör. Nygge känns som han har bra koll på spelare han har haft kontakt med så jag tycker det är ett intressant nyförvärv. Sonntag var troligen Huddinges bästa back ifjol och gjorde faktiskt en hel del poäng trots att hans styrkor ligger i defensiven. Jag känner lite Sanny Lindström över honom, med rätt matchning tror jag att han kan få ett riktigt genombrott i år. Helt klart spännande!

Daniel Corso kan bli riktigt bra. Många kanske tycker att det var ett okänt namn som förstacenter men hans siffror genom hela karriären visar på offensiv kvalité. Hans snitt per match ifjol i Finland var högst av alla och hade placerat honom bland de bästa någonsin om han spelat alla matcher. Visst kan både kanadensare och toppskyttar i finska ligan misslyckas och det man kanske kan vara orolig över är hur bra han passar in i Challes spelsystem. Om han är en spelsmart poängörare eller inte tror jag är en viktig fråga om han kommer lyckas eller inte.

Gabriel Karlsson är jag riktigt nöjd med som nyförvärv. Känns som en billigare version av Johan Andersson. Lite bättre offensiva kvalitéer men kanske inte riktigt lika duktig i hela det defensiva registret som ”Bagarn”. Kommer vara väldigt nyttig för Timrå under året då han också har riktigt bra tekningsstatistik.

Laurent Meunier ser jag som en väldigt smart värvning av tredjecenter. Han har internationell erfarenhet, goda ledaregenskaper och rutinerad. Statistiken visar på mest defensiva egenskaper även om han faktiskt har 0,6 poäng per match i Schweiz.  Dock säger inte det att han kommer att lyckas i Timrå men tanken bakom värvningen känns i alla fall helt rätt.

Kirill Starkov kommer jag faktiskt ihåg från en artikel i någon tidning. Känner även igen att han spelade en del i Frölunda för någon säsong sen. Det jag kommer ihåg från artikeln var att han ansågs som otroligt talangfull och spåddes en lysande framtid. Hoppas att han snabbt kan visa vad han går för så kontraktet skrivs över hela säsongen. Jag tror han kan bli en publikfavorit i år. Han passar in i Timrås strategi, ung och utvecklingsbar.

En till forward ska in i truppen men ingen verkar ha någon koll på vilken typ av kvalité det blir på den spelaren. Dock är det väl klart att det inte kommer bli en toppklasspelare, så pass mycket pengar finns troligen inte kvar.

Målvakterna känns mer spännande i år. Visst är de yngre och mer oprövade men jag tycker båda har en högre potential än Backlund som jag tror ändå ligger rätt nära sitt max. Lindbäck har redan nämnt och Åkerlund var redan ifjol nära att putta ner Backlund till andraspaden om han hade varit frisk och hel. Hans 44 räddningar på 45 skott mot Björklöven ifjol visar att han har en extremt hög högstanivå. På de tre gästspelen i Sundsvall släppte han bara en ett mål.

Backsidan känns mer balanserad med Karlsson, Moe, Erixon och Skogs som offensiva backar, Styf och Sonntag som defensiva backar och Caslava och Granath som allroundbackar.

Visst kommer man sakna Lello i PP men det känns som en bra backuppställning för ES. Det som kan vara lite oroligt är Skogs svaga säsong ifjol. Om inte Skogs är bättre i år måste Granath eller Sonntag ta chansen och spela riktigt bra kommer våran 6:e back att vara i svagaste laget.

Våra forwards ser mer homogena ut i år än de två sista säsongerna. Vi har en klart bättre centerbesättning än under fjolåret och en del spännande yngre förmågor. Det jag tycker saknas är Mika Pyörälä, en sniper som gör de enkla målen på egen hand. Eftersom Pärssinen är osäker att klara en hel säsong känns det som så spetsspelare bland ytterforwards. Man kan hoppas på Lander och MPS men det känns inte helt säkert… Kanske det är dags för Anton att få ett ordentligt genombrott?

Visst finns det osäkerhet i om vissa nyförvärv kommer att hålla klassen men tanken bakom de värvningar som gjorts känns bra. I alla fall den tanke jag ser. Jag tror mycket av Timrås ev framgång i år ligger i hur vi klarar av att hantera starten av elitserien då Caslava och Sonny kommer senare pga artistkontrakt. En hyfsad start borde innebära en bra chans på slutspel. Med en dålig start kan det bli en jobbig säsong. Men jag tror det finns kvalitéer i det här laget även utan Sonny och Caslava. Jag tror jag kan lova slutspelshockey i Timrå våren 2010.

Tips: 6-8

Av Tycho
2009-07-20 21:16


Kommentarer

Kommer Corso som artist? Det låter oroväckande i såna fall.
Jag trodde han skulle vara klar till starten o att det var Caslava o Sonnie som skulle komma som artister.

Mitt fel.. det vart så mycket att jag slank in ett fel i texten... =)

Du får inte skrämmas så där!

Ändrat till rätt! :)