Tycho blogg

Visa alla blogg-inlägg

Kassaskåp med förväntad matchbild

En explosion och 4-0 efter 10.30 gör att matchen dör av lite. Vi fortsätter att spela bra i första perioden men lyckas inte sätta ytterligare puckar.
Inför andra var jag lite orolig och sa till mina klackkompisar att jag gärna hade sett ett 5:e mål för att helt stänga matchen. Precis som jag befarade laddade Rögle på i andra perioden och chansade på att trycka fast oss i egen zon och åka en massa skridskor. Det lyckades i den bemärkelse att vi inte skapade så mycket chanser som i första och att vi gick mållösa genom perioden men i ärligheten namn så skapade de inte speciellt mycket.

Egentligen vart jag inte ens lite orolig när 4-2 målet kom. Det kändes mer som flyt än rejält bra spel. Men visst var det skönt när Björn Svensson tryckte in 5-2 målet. Efter det målet dog matchen totalt.

I slutändan var det en trevlig match med ganska bra fart och en hel del tacklingar och tufft spel.

Skönt med tre poäng och det känns som om vi har bra chanser att ta tre till imorgon.

Jag skiter i vad alla andra säger, förutom misstaget i första bytet när han snabbt hoppade in ist för Robin, så gör Dennis Persson en bra match.

Bäst var däremot 86:orna och gammgubben Bogg.

Alltid rött, alltid rätt!

Av Tycho
2008-12-08 08:38