1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Forum

« · 2817381 · »


Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
erjo: Katastrof? Hur många mål har han släppt egentligen?
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Monno: En hjärnskakning alltså, hade kunnat vara värre. Får hoppas att han återhämtar sig. I intervjun kom väl aldrig A-lagsspel ens på tal.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Peja: Det är väl det jag tycker är mest synd, att det känns som att det inte omfamnas mer nu när vi har en period med otroligt starka juniorer. Det kanske kommer kännas mer om 4-5 säsonger då alla dragit vidare och så har vi ingen som ens är nära a-laget.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Rödluvan: I allehandas intervju låter de inte som Gästrin tycker han skulle spelat mer i A-laget åtminstone, han verkar rätt nöjd med sin säsong överlag. Bortsett skadan nu då.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Monno: Att kalla Ebbe för katastrof på den här nivån är inte ett dugg hårt. Han har säkert gjort det bra i J20, jag har ingen koll på det, men i SHL har han varit katastrof. Men om vi ska spela juniorerna i A-laget så måste vi även bedöma deras prestationer efter den nivån. Och faktum är att han inte håller på denna nivån i dagsläget.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Monno: Du kan hockeysnack. MoDo är ett topplag nu.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
erjo: Svårt att diskutera då det känns som att du bara går tvärtemot det jag säger. Om du inte tycker att Gästrin gjorde skillnad de få minuter han fick spela, helt ärligt kommer du aldrig tycka att någon junior som kommer upp är bra. Det är bara att koll tråden under hans debutmatch, du är en av få som tyckte han inte gjorde ett avtryck. Han är den bästa junior vi haft tillgång till sen Adrian Kempe.

Ebbe är ju långt ifrån säker men helt ärligt var han inte sämre än Olle.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
erjo: Att kalla Ebbe för katastrof tycker jag är rätt hårt.
Som sagt nästan ingen målvakt i den åldern har gått in och spelat på SHL nivå rent historiskt. Det är en handfull om ens det.

Gästrin var en frisk fläkt. Men det är ju också enklare att tuta och köra som en jävla galning om man spelar 4min än om man spelar 10-15min.

Sen är ju Peja mest inne och skriver för han tycker det är kul att få igång vår bok tror jag. Han vet att någon nappar på honom och sen nappar Rödluvan på det sen har vi fiskefest i 3-4 dagar. Det är ju trotts allt uppehåll =)
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Peja: ser vi från november så har den truppen vi har nu (utan juniorer) presterat bäst efter er och färjestad.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Peja: Ni kommer få spö i kvarten mot MoDo!
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Framnäs: Ja det är nog ingen som förstått Jaseks matchning förutom Karlin.
Och med facit i hand kanske det var rätt?
Hade vi kicka honom kanske vändningen aldrig kommit?

Det är mycket snack om att vi måste värva för konkurrenterna gör det.
Hur har konkurrenterna som värvat gått jämfört med oss?
Ang gör mycket poäng (och är grym) men likaväl fortsätter HV att förlora?
Kossila har visat sig hålla och producerar bra (Förvisso med en av SHL bästa offensiva spelare bredvid sig) men sen han kom in i Örebro har dom dalat som ett granbarr genom tabellen.

Kanske att MoDo är något på spåret när man inte kör all in på fullständig panik när det går emot?
Vi får väl se hur det slutar helt enkelt =)
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Nucky: Rent objektivt har ni några av Sveriges bästa juniorer i sina respektive årskullar och en av SHL:s svagaste trupper. Jag menar därför att det är mycket märkligt att just Modo, inte minst med tanke på er fantastiska tradition, inte ger era bästa juniorer chansen. Det finns sämre juniorer som får chansen i bättre SHL-trupper.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Rödluvan: Då får väl MoDo värva en talang från Norge som gör 64p för 30 lök i månaden. MoDo är större än enskilda unga talanger. Vill de dra så drar de. Vi har varit med förut.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Rödluvan: Jasek är den enda vettiga centern vi hade tillgång till. True sög och Vigneault var skadad.
Jag är helt övertygad om att LP mått bäst av att spela många minuter och fått stort förtroende i PP hos Östersund. Du säger att åldern bara är en siffra men ska ändå tjata dig och alla här inne less över hur lite juniorerna får spela då faktum är att vi inte har några juniorer (bortsett LP som skulle kunna spela 5-10min långt ner i laget) som skulle göra skillnad. Ebbe har varit katastrof, Gästrin har inte gjort något avtryck de minuter han fått och bortsett från dom så finns inga.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Nucky: Till mångas lättnad härinne finns det inget som bekräftar att Gästrin kommer spela här nästa säsong oavsett serietillhörighet.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Costanza: Förra säsongen skulle vi också överleva och hade inte råd att testa talanger. Nästa säsong kommer vi säkert också spela för överlevnad och inte ha råd att testa talanger. Säkert säsongen efter det också. Vi hade egentligen inte råd att spela Jasek med det spelet han spelade men vi gjorde det ändå och det kostade.

Ålder är bara en siffra även inom hockeyn.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Nucky: En jävla massa tugg om juniorer. Denna säsong ska vi överleva och har inte råd att testa talanger. Trodde de flesta fattat det. Benson må ha 0p här men har rutin som är ovärderlig då det brinner och blir hett. Vi lyfte då han kom in och andra drog till Jämtland.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Peja: Varför är det så fruktansvärt viktigt att juniorer ska gå rätt in i A-laget?
Tycker man gjort rätt de senaste åren där prioriteten ligger i att ge dom istid mot vuxet motstånd.
Hellre 15-20 min/match i HA än 5 min i SHL.
Känns dock som denna diskussion gått på repeat hela säsongen, så finns knappast något nytt att diskutera
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Framnäs: Klart det är ett stort steg från J20 till topp 6 i SHL, det vore även ett stort steg för många allsvenska toppspelare, men ni måste ju inte matcha in J20-spelare direkt i topp 6?
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Framnäs: Jasek ser bra ut nu och håller det i sig är det också bra, sen är frågan hur mycket poäng det kostade oss i början av säsongen att vår toppcenter tappade puckar på fel ställen m.m. Södergran kunde bli petad, True kunde bli petad, Måns kunde bli petad, Benson kan bli petad så det landar säkert i en lönefråga att Jasek aldrig blev det. Vi hade uppenbarligen inte behövt göra oss av med honom men att skapa konkurrens med en petning hade inte skadat.

Jag är helt och hållet för att matcha dem som gör sitt bästa för att det sedan ska betala av sig spelmässigt.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Rödluvan: Är nog för att de är bra betalda och tänkta att vara drivande. Sitter längre in då att göra sig av med såna spelare. Mycket stolthet i att man inte ska ha valt fel.

Men tro mig, är det någon som velat skicka ner Jasek till HA så är det jag. Aldrig varit med om större tålamod så länge jag följt hockey (tror jag) och visst, nu i januari så får man lite tillbaka för pengen. Men var kaoset på vägen dit värt det?
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Bebas: Det är nog enklare att som junior gå in i HA än SHL då HA är mer tuta och köra. SHL är så sjukt strikt med otrolig fokus på att inte göra misstag.

Sen, är man bra nog är jag rätt säker på att man får chansen. Vi är nog inte fullt i läget att vi kan lämna öppen lucka åt junior. Känns som att det är LP som ska ha den luckan kommande säsong. Lite som att vi gjorde plats för Theo J inför denna säsong.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Framnäs: Jag kan tycka att det är en orimlig mätmetod för 18-åringar att de bara platsar om de kommer upp och producerar direkt. Jasek gjorde ju inte det på 20 matcher, spelade dessutom dåligt men fick ändå stanna och ha hur mycket speltid som helst.

Hur kommer det sig att en junior som kommer upp och spelar för klubbmärket och ger allt är för dålig om de inte producerar, vid en så ung ålder, men det appliceras inte på de bäst betalda toppcentrarna?
Gästrin har inte samma verktygslåda som Lucas och kommer säkert inte heller blända någon med sin offensiv till en början, men han har en fantastisk förmåga att vara en motor och ta för sig med fysiskt spel. Sådana har vi inte många av i laget.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Smurfen: Såg det i sändningen i lördags, underbart att se.

Kan vi inte bara försöka fylla Hägglunds de 5 sista hemmamatcherna i grundserien nu? FEM stackars hemmamatcher, och grabbarna vinner ju fan jämnt när det är fullt i ladan. Leksand, Brynäs, Örebro, HV och Timrå. Låt oss ta åtminstone 10-12 pinnar där och så snor vi en eller två borta så är saken biff sen.

Så kan vi lämna den här ångestsäsongen bakom oss sen och försöka gå för slutspel nästa år istället.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Framnäs: Smart skrivet, det är ett krångligt steg att gå från J20 till seniorhockey, kan tyckas vara små detaljer som skiljer men många små skillnader i olika moment gör plötsligt att en spelare som sett "färdig" ut hamnar hopplöst fel i nästan alla situationer hela tiden. Därav behovet för de allra flesta att ta ett steg i taget och över tid växa in i spel på senior nivå. Lätt att göra några bra matcher och blända en omgivning för att kontexten tillät det just där men när det istället handlar om att göra det varje dag i alla situationer och omgivningar så är det något annat.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Shangattay: När du nämner Linus Ullmark slår det mig hur likt det är Linus Omark. Har inte tänkt på det tidigare
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Peja: Beror helt på om han tappar förmågan att producera efter försäsongen eller ej. Tenderar vara ett stort steg från nationella J20 till topp 6-position i SHL. Minns tuffe Uffes grabb som var bäst i laget på 17 år fyllda, fram tills riktiga säsongen började då. Eftersom försäsongen gick ofantligt bra hade man alldeles för långt tålamod med hur futtig han var i serien.

Är väl därför man brukar låna ut till HA där dessa kan platsa i ledande kedjor direkt. Får de in mer erfarenhet på just den aspekten mot seniorspelare. Men vill grabben ta mindre istid och brunka på i lägre kedjor så för all del. För många yngre talanger blir det lite "jaget över laget" dock och att de är rädda att tappa kreativt spel på att behöva jobba sig upp den vägen.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Gäsp: Det är inte Rätta Virket, MTS eller Green Devils som är ute och vevar. På sin höjd är det någon som kanske som är ”medlem” i båda supporterföreningen och slagsmålsklubben. Det finns ingen direkt koppling mellan dessa två.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Sigge: jo egentligen hade han nog det men tror fortfarande han kan blomma ut här. Han har trots allt tagit väldigt stora steg framåt ändå.

Winberg gör det mig inget om han är kvar men han har verkligen inte gjort något starkt intryck.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Marrdin: haha det missade jag helt!
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Shangattay: Borde ni inte satsa mer än så på Gästrin nästa säsong? Många av hans jämnåriga som är objektivt sämre kommer förmodligen gå in som ordinarie i andra SHL-lag nästa säsong.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
KB: lösa kopplingar?
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Chamez: Håller med om att vi inte ska ändra för mycket i detta lag, som sedan 23 november faktiskt har tagit tredje mest poäng i serien. Vi inledde säsongen med tre nya backpar, tre nya kedjor och sju ordinarie spelare som inte var inkörda på spelsystemet. Det gick ju sådär …

Att bryta kontrakt görs förstås inte lättvindigt, men om man tillåts trolla bort ett enda kontraktsår så tar jag Trues 25/26. Winberg och Måns får överraska oss.
Drömmen, utan att veta vad vi har råd med:

Lehtinen – NY

LaDue-Hägg
Berglund-Norlinder
Bernhardt-Rundblad
Winberg-Hallin

NY-NY-Jasek
Olofsson-Herkules-Södergran
Woods-Vigneault-Aagaard
OP-LP-Ohlsson
Carlsson, Gästrin

Sen får ju två av tre ”NY” hemskt gärna vara Sockan och Victor O, men jag kan också nöja mig med Linus Ullmark och Connor Bedard …
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Robalob: sinnes. Hoppas du är ok
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Smurfen: jajamän.det visar att han har hjärtat på rätta stället. Såg det i tv som du säger. Precis som bernhardt stampande sönder motståndarklubban efter gruffet vid slutsignalen. (Tror de va lodins) Skrattade lite gott.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
grimiss: Undrar om det inte vore bättre med ett miljöombyte för Näsén, det känns som han kört fast här. Bort med Winberg, Rundblad och Näsén och ersätt med Hägg + två ytterligare pjäser.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
*1921*: jävlar vad lågt? Vilket klipp, inte illa för en sophink!

Blir ju superspännande att se han nästa säsong med full försäsong på plats osv osv
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Framnäs: Vi tar redan in extremt mycket utifrån per säsong för att vi måste. Det är för många härifrån som inte håller måttet öht för att lyfta lagen. Vi kan bara plocka det bästa som söker hit och det blir mycket bottenskrapet från Stockholms TVP-lag också, tyvärr.

Jag har sett att Gordon Palmgren från Löven har gjort 35 poäng på 31 matcher med J18. Och det är sådana man vill plocka utifrån, motståndarlagens bästa juniorspelare.
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
grimiss: Norlinder har kontrakt över nästa säsong och tjänar enligt uppgift 140/mån i år, så där får vi onekligen mycket per krona.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tyler Durden: Våra juniorlag har svårt att hänga med resten av Sverige ser det ut som. Vad bör klubben göra, slussa in några lokalt skolade spelare ändå eller värva mer från andra juniorlag som kan vinna hockeymatcher?

På ett sätt borde det alltid vara förstnämnda alternativet som gäller, men kan bli tufft att försöka etablera sig i SHL långsiktigt utan lite billigare ungdomar som tar sig in underifrån. Vi kan bli illa tvungna att apa efter Växjös plast-modell.
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tyler Durden: Det var ju en bruten tumme, och nu hunnit spela 7-8 matcher samt var han ju med på isen när Örebro avgjorde så det var inget som hände under matchen. Hoppas det inte är något långvarigt.
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Rödluvan: Inte bra för J20. Men visst var han skadad för ett tag sedan. Kanske fått något bakslag.
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Gäsp: Tycker inte det ska läggas någon större energi på det där. Grupperingar med lösa kopplingar till klubbarna och supporterföreningarna.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Frontschwein: vill absolut förlänga med näsen. Hans säsong har ju sina förklaringar. Kan han bara leverera på sin högsta nivå lite längre period av en säsong är han ju helt otroligt bra.

Då släpper jag hellre rundblad med tanke på vad han lär begära för lön. Tror både han och modo kommer vara nöjda med sejouren här som den var.

Ladue tycker jag är given förlängning.

Vad sitter norlinder på?
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Filmen som någon i MoDoHjärtan Sundsvall lagt ut på Facebook där Jeppe O sjunger med i Viljans vackra namn är så sjukt vackert !!!!

Syns verkligen hur han älskar MoDo !!

Man blir GLAD !!!!

Nu fick jag till mig att det visades direkt live på TVn tydligen
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Robalob: Krya på dig, Lätt att råka ut för trafikolyckor i Sydostasien. Hoppas Modos spel påskyndar din återhämtning.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Hittade detta på Timrås forum, fy fan så pinsamt detta är.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Törna: Helt otroligt efter att ha legat halvt död på samui efter en trafikolycka sen i början av januari så vaknar man upp till att vi inte är på kvalplats längre, kunde inte ens tro detta i mina vildaste drömmar nu kör vi mot slutspelsplats!
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
FRANS-MICHAEL: Rundblad behövde precis som ifjol 2-3 månader på sig att nå sin nivå.
Jag hoppas vi släpper honom.
Låst ämne

Sv: MoDo Hockey - Färjestad BK 2025-02-01 Hemma
Chamez: Måns har en allsvensk lön så behöver inte ha någon brådska med att bryta det tycker jag, men kan absolut bli svårt för honom att ta en plats i laget nästa år när LP ska in i mixen dessutom.

Har dock svårt att se True kvar samtidigt jag gärna ser en lösning med Sam för rätt pengar.
Låst ämne

« · 2817381 · »