1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Gubbklacken - GK

« · 1690872 Till forumet


Gubbklacken - GK

Har alltid gillat läktarkultur. Har aldrig riktigt förstått det där med att man blir för gammal för att stå på ståplats och sjunga fram sitt lag. 

Är man från Liverpool går man till Anfield road, ställer sig på the kop och sjunger fram de röda. Är man från Turin står man på Estadio comunale, Delle Alpi eller Juventus arena och sjunger fram de svart vit-randiga. Och är man från Dortmund står man så klart på Südtribüne och sjunger fram de gula

Är man från Örnsköldsvik ställer man sig helt enkelt på Fjällräven centers ståplats och sjunger fram sitt lag - Simple as that.

GK - Gubbklacken är en löst sammansatt samling "gubbar" som ännu inte har blivit för gammal för att sjunga fram sitt MoDo.

Det finns inga medlemsavgifter att betala, inga medlemsregister, allt är frivilligt. Enda villkoret för medlemskap är ett Modohjärta, lite sång och en portion humor.

GK finns belägen snett nedanför till höger om ordinarie klacken, alla är välkomna

* Gubbklacken är bara ett namn. Naturligtvis är kvinnor lika välkommen

Kommentera

« · 1690872