Wayne Gresky: Anton är duktig, men jag håller nog Jesper som en större talang och i dagsläget minst lika duktig som Anton är. Sondre är väl den som är den med mest A-lagsspel i sig, dvs spelar mest likt hur A-laget spelar.
Sondre är säkert den som kommer lyftas upp och få spela, men nog borde man ge Jesper chansen att åtminstone träna med laget och för all del sitta på bänken någon match.
Gustafsson: Av vilken anledning? Jag ser inte meningen med att behöva gå via J20 om man är bra nog att få chansen i A-laget.
För mig handlar det om att ge honom en morot och en belöning, samtidigt som han får chansen att se hur det är i A-laget. Dessutom blir det knappast speciellt långvarigt då det handlar om att ersätta en avstängd spelare.
Misslyckas han så återvänder han till J18/J20 en erfarenhet rikare, lyckas han så är det en stor framgång för vår juniorverksamhet.
Det kostar inget, det ger spelarna i J18/J20 bilden av att Modo är beredd att lufta juniorer och det är utbildande för Jesper.
Redigerad kommentar
Wayne Gresky: Killen gör oerhört mycket poäng. Han borde belönas med att få träna lite mer med A-laget. En härlig morot för en 17-åring. Ja, frågan är om han inte borde få chansen att sitta på bänken och kanske spela lite om vi nu blir av med Hedman i fyra-fem matcher.
Alternativet är väl annars att Sondre Olden får spela med A-laget. John Westin är inte tillbaka ännu på ett tag och vi måste ha minst 12 forwards i truppen varje match.
In med Sondre och Jesper i truppen, låt dem slåss om platsen som 12:e forward.
MODO Hockey | |||||||||||
| |||||||||||
45. AXELSSON-SVENSSON, Elias | |||||||||||
Goalkeepers | 48. FORSBERG, Anton | ||||||||||
| |||||||||||
1st Line | 7. AHRLING, Isak | 38. JONSSON, Viktor | |||||||||
19. MAGNUSSON, Daniel | 13. OLDEN, Sondre | 25. FORSSTRÖM, Andreas | |||||||||
| |||||||||||
2nd Line | 28. BYSTRÖM, Ludvig | 2. BOMAN, Marcus | |||||||||
43. RYDELL, David | 47. BYSTRÖM, Anton | 34. OLOFSSON, Jesper | |||||||||
| |||||||||||
3rd Line | 16. JOHANSSON, Adam | 32. SJÖDIN, Fredrik | |||||||||
18. BACKMAN, Kristoffer | 51. WESTERBERG, Tim | 50. HEDBERG, Edvin | |||||||||
| |||||||||||
4th Line | 9. NYSTRÖM, Erik | ||||||||||
42. NYKVIST, Anton | 37. MAGNUSSON, Sebastian | 22. LUNDQVIST, Peter |
04.00 | GK in | MODO | 45. AXELSSON-SVENSSON, Elias | |
04.00 | GK out | MODO | 48. FORSBERG, Anton |
04.59 | GK in | MODO | 48. FORSBERG, Anton | |
04.59 | GK out | MODO | 45. AXELSSON-SVENSSON, Elias |