1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 526448 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 1290058

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Berka:

Jag kan inte påstå att jag är något större fan av Cook och jag har faktiskt reflekterat en hel del över varför han har så mycket istid. En stor del av förklaringen tror jag är att man vill få igång honom i powerplay, men sedan blir Tollefsen och Timander utvisade en hel del och då har man ju blivit så illa tvungen att matcha honom på boxplay.

Någon jag annars retar mig enormt på är Jens Westin. Han har tagit ett enormt steg framåt i utvecklingen den här säsongen, men han har en ovana som han måste sluta med; Han skjuter ALLTID på täckande motståndare och det känns som att det blir farliga kontringar i varje match på grund av detta. Har man inte fri skottlinje, är det bättre att panga ner den i hörnet istället.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Är ju en avvägningsfråga tycker jag. Om man avlossar ett skott när en spelare åker emot dig och täcker så blir alla skott som går igenom farliga då målvakten också blir skymd.

Har sett många backar som gång efter annan skjuter när de har spelare framför sig som täcker men pucken tar inte i bröstet utan går nere vid benen och går förbi. Vissa är väl duktigare på att avlossa skotten vid rätt tillfälle och vet vars de hamnar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Som jag tidigare sagt så rör sig backarna för lite i pp, eller i anfallzon, rörligare backar på blå skapar bättre förutsättningar för att få bra skottläge, så slipper man skjuta på täckande spelare. Modo har inte gjort 1 enda backmål vilket säger precis allt och måste vara någon form av rekord!

Ikväll kommer 2 backar noteras för mål ;)