1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Inlägg #1594751

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting

J F K:

Jag måste hålla med Berka här. Det är inte försvarbart att göra dessa glädjebudgeteringar år efter år. Ja, då är det läge att sparka personal och sänka spelarbudgeten ytterligare. Hellre det än att tigga av kommunen.

Det är rätt uppenbart att det inte finns det rätta kunnandet i MoDo när det gäller ekonomi och marknadsföring. Tyvärr är detta ett vanligt problem bland idrottsföreningar där svågerpolitiken regerar. Det är mer lockande att anställa en gammal ishockeyspelare som tack för lång och trogen tjänst, eller grannens dotter som har tagit en kandidatexamen i mediateknik, än att plocka in "riktig" personal (exempelvis managementkonsulter med 10-15 års arbetslivserfarenhet och masterexamen från Handels).

Sättet dessa klubbar sköts på är närmast surrealistiskt enligt mig. Man har inga problem att lägga mångmiljonbelopp på spelarrekryteringar, men att kunna få till en fungerande hemsida eller organisera så att alla som vill hinner köpa en öl i baren i pausen, verkar vara stört omöjligt.

Man måste sluta med att se hockeylaget som bygdens lilla gullagris och istället driva det som ett riktigt företag. Med risk för att sväva iväg lite:

Blir någon sugen på att beställa denna när ni ser den här bilden?

butik.modohockey.se/images/zoom/replica018.jpg

Det finns inget "sälj"-tänk överhuvudtaget i den här föreningen. Fram med en cool hemsida som får kidsen att tycka att MoDo är fräckast i världen. En bild på Torp som trycker upp råttan Wallin i planket. Erbjud spännande "bundles" med 3st matchbiljetter, 3st ölbiljetter och replica. Ge rejäla mängdrabatter så att folk lockas till att beställa mer än vad de egentligen har användning för. Lägg till specialgrejer i dessa "bundles" så att folk blir benägna att betala flera gånger för samma sak för att få den kompletta samlingen.

Det är ingenting annat än stor losermentalitet att tro att MoDo ska vara beroende av några kommunpengar. Det finns ingenting som säger att MoDo inte skulle kunna göra en Pokémon. Ta fram en mobilapp i stil med Candy Crush Saga, där MoDo-fans tävlar mot andra MoDo-fans och kan köpa genvägar genom spelet genom att betala in pengar till nyförvärvskontot etc.

Möjligheterna är oändliga, men inget av detta lär hända så länge klubben fortsätter att rekrytera inkompetent/oerfaren personal.

Kommentera

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: tyvärr måste jag meddela att det är kopiöst naivt att tro att inte Modo till en del väldigt beroende av kommunen. Lakers får 18-19 miljoner av kommunen varje år, på en större marknad. Att konkurrera med det utan bidrag är omöjligt. (Luleå, Skellfteå, Karlstad och alla utom stockholm bidrar ordentligt till sina lag).

Dock har du rätt i mycket. Rekryteringen har tidigare varit urusel. Hellre en billig från AMU, än en duktig som på marknadssidan kunnat dra in sin lön flera gånger om. Kontoret har skötts så dåligt att man bara häpnar.
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Riktigt bra
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: nu har jag glömt namnet på den nya marknadschefen, men den killen verkar oerhört kompetent. (Om han gått på handels vet jag inte, men det tycker jag är fullständigt irrelevant. Hans meriter med PGA smäller högre än den skolan). Han verkar ha en plan för det mesta och vara rätt medveten om de flesta av problemen. Sedan lär det ta ett tag att vända skutan.

En sak som togs om hand på en gång var ståplats. Nu är det billigare, vilket har gjort att klacken är större än på många år. Även om sittplats är fåtsliga är det faktiskt bra stämning. Sedan kommer motståndarnas klack att flyttas så de inte ska kunna "dominera i vår borg":) Småfult, men jag gillar det.

För övrigt vet jag en storsponsor för Timrå som radikalt minskade sponsorbudgeten efter att hans företag behandlats uselt när de hyrt en logd. Uselt för att Timrå hade för lite personal och inte kunde/hann servera kundens personal. (som hade förlagt firmafesten i logen). Det är samma sak för mig som oftast sitter i loge. Att företaget behåller logen är till viss del avhängigt servicen. Tar vi dit kunder ska det inte vara så att man får sitta och vänta.
Kommentera