Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
J F K:
Jag måste hålla med Berka här. Det är inte försvarbart att göra dessa glädjebudgeteringar år efter år. Ja, då är det läge att sparka personal och sänka spelarbudgeten ytterligare. Hellre det än att tigga av kommunen.
Det är rätt uppenbart att det inte finns det rätta kunnandet i MoDo när det gäller ekonomi och marknadsföring. Tyvärr är detta ett vanligt problem bland idrottsföreningar där svågerpolitiken regerar. Det är mer lockande att anställa en gammal ishockeyspelare som tack för lång och trogen tjänst, eller grannens dotter som har tagit en kandidatexamen i mediateknik, än att plocka in "riktig" personal (exempelvis managementkonsulter med 10-15 års arbetslivserfarenhet och masterexamen från Handels).
Sättet dessa klubbar sköts på är närmast surrealistiskt enligt mig. Man har inga problem att lägga mångmiljonbelopp på spelarrekryteringar, men att kunna få till en fungerande hemsida eller organisera så att alla som vill hinner köpa en öl i baren i pausen, verkar vara stört omöjligt.
Man måste sluta med att se hockeylaget som bygdens lilla gullagris och istället driva det som ett riktigt företag. Med risk för att sväva iväg lite:
Blir någon sugen på att beställa denna när ni ser den här bilden?
butik.modohockey.se/images/zoom/replica018.jpg
Det finns inget "sälj"-tänk överhuvudtaget i den här föreningen. Fram med en cool hemsida som får kidsen att tycka att MoDo är fräckast i världen. En bild på Torp som trycker upp råttan Wallin i planket. Erbjud spännande "bundles" med 3st matchbiljetter, 3st ölbiljetter och replica. Ge rejäla mängdrabatter så att folk lockas till att beställa mer än vad de egentligen har användning för. Lägg till specialgrejer i dessa "bundles" så att folk blir benägna att betala flera gånger för samma sak för att få den kompletta samlingen.
Det är ingenting annat än stor losermentalitet att tro att MoDo ska vara beroende av några kommunpengar. Det finns ingenting som säger att MoDo inte skulle kunna göra en Pokémon. Ta fram en mobilapp i stil med Candy Crush Saga, där MoDo-fans tävlar mot andra MoDo-fans och kan köpa genvägar genom spelet genom att betala in pengar till nyförvärvskontot etc.
Möjligheterna är oändliga, men inget av detta lär hända så länge klubben fortsätter att rekrytera inkompetent/oerfaren personal.