1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Inlägg #1606357

Sv: HV71-Modo

NuMo: Grymt vad utspridda HV är. När de ska spela upp pucken är det gigantiskt långt mellan lagdelarna och det är snudd på omöjligt för dem att komma i samlade anfall, utan det krävs att någon som Rajala kan hålla i pucken tills backarna hunnit upp. Det är verkligen skillnad från när Davidsson och Company kom samlat genom mittzon, men nu blir det mest bara en och en.

Det måste kännas rätt jobbigt som back också att bli så utelämnad att man har en enda lagkompis på samma planhalva när man ska spela upp.

Kommentera

Svarskommentarer

Sv: HV71-Modo

J F K: Ja härlig seger igår, MoDo var inte helt på topp, men det räckte mot ett väldigt svagt o darrigt HV. Nu har de bytt ut tränare o skaffat spets, men INTE ifrågasatt Wessalu, som jag tycker verkar svag o kommer fel, fumlar o håller på. Får ju heller inte mkt hjälp av stabbiga backar. (Var ju bara tokflyt de hade i 1:a mötet mot AIK, att de fick kvittera o ta extrapinnen). Nä, HV har BIG problems! :-)

MoDo då? Ja Önerud var ju tokhet, som en iller mot sitt g:a lag! o M Kempe kanske börjar få ihop det nu, spelat allt bättre, vågar bryta in på mål o ta avslut, kul att han fick måla. När ska Norda göra ett GODKÄNT mål? Tom Spina gjorde några bra grejor.

MEN hur i hela glödheta, lyckas dumarna få till en 2+2 i slutet, ett hopslag framför mål, som knappt skulle ge en 2:a? Hur mkt betalte Stillman för de 4 min? Bra av MoDo att bp var stabilt!

Intresant att se om LinkPing studsar upp efter överkörningen nu på Fredag mot MoDo, o kan MoDO fortsätta spela stabilt? De brukar ju va tröga efter nystarter.

Kommentera