1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 524033 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 1628148

Sv: SAIK - MoDo 13/9-2014

Sawchuk:

Sanny, vad har Påhlssons karriär med MoDos taktik att göra?


Svarskommentarer

Sv: SAIK - MoDo 13/9-2014
S-vikaren: Sedan var det väl rätt länge sedan Modo hade samlade, vackra anfall mot saik. De brukar vara spelvändningar som när Bengtsson hade ett halvt öppet mål (men som inte vad målskytt så skjuter han imperfekt målvaktshöjd istället för i taket) eller när Hari var på väg igenom men slashades. mycket bättre än så hade inte Skellefteå heller första perioden i spel fem mot fem. Jo, just det ja. De kastade in ett par puckar lite på chans och blev tokfria att slå in lösa puckar.

Sv: SAIK - MoDo 13/9-2014

S-vikaren:

Det är inte för tidigt, det har varit tydligt sedan första nedsläpp i träningsmatcherna. 

Vi hade också kunnat ha både Kabanov och Janmark om vi inte man fått för sig att Skröder, Nordgren och Påhlson skulle vara en smart ide. Det kommer att visa sig att det dessutom hade varit en billig lösning mot vad som kommer att behövas.

Talande att Påhlson berättar att man inte har någon speciell strategi, är det 1954 eller?

 Rent taktiskt verkar Modo vara ett U-Land, jag har sett U10 lag som är mer organiserade och har bättre koll på vad varje spelares uppgift är än vad Modo har.