1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 524005 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 1628332

Sv: SAIK - MoDo 13/9-2014

Backarna kan vi skicka på grundkurs.

Testade att flytta runt på forwardssidan men man har ju inget trollspö tyvärr.

Tror det handlar om att ha spelare som köper att det blir ett jävla skitgöra i 53 omgångar på isen. Killar som är beredd att sätta laget före jaget och som vill vara med på en riktigt tuff resa i vinter.

Om det är Kempe, Önerud eller Skröder o.s.v vet jag inte, det är tränarnas uppgift att välja rätt.

Starta första 5-10 minuterna nästa match på tre linor och två backpar, coacha lite mer transatlantiskt och låt 4e linan och 3e backparet gå in och avlasta medan dom andra kräks av utmattning.

Efter tio minuter kan man börja rulla in 4e lite oftare om det behövs.

Konkurrens om speltiden kommer den här truppen bara att må bra av.


Svarskommentarer

Sv: SAIK - MoDo 13/9-2014

Sawchuk:

Förr så spelade man mest med VF C HF VB HB. I den moderna hockeyn räknar man istället, de traditionella rollerna är nästan borta. Ofta så hamnar man ändå relativt likt som tidigare på grund av sina utgångslägen. Alla måste dock ta sitt offensiva och defensiva ansvar beroende på vilken ordning man har i hemjobbet.

Som jag beskriver nedan spelar de flesta elitlagen, med vissa variationer och skillnader i detaljerna.

Ettan hem (spelaren närmast puckföraren, oftast en back) kontrollerar gapet, spelar fördröjande och styr ut PF utan att jaga utanför tekpunkterna om man inte har bra understöd.

Tvåan hem äger mitten kontrollerar gapet och ser till att boxa ut motståndarens tvåa som hotar där. Trean hem ger understöd åt ettan.

Fyran hem ska jobba så hårt hem i mitten att han ligger på rätt sida och avstånd från motståndarens trea framåt och boxar ut vid hot.

Femman hem jobbar hårt hem i mitten och skall befinna sig max en halv klubblängd från deras fyra på rätt sida. Hotar deras fyra boxar man ut.

Deras femma släpper man i första vågen ( oftast back på icke pucksida )

Då man klarat av första vågen sorterar man ut. Ettan hårt ut på PF utan att gå bom, trean ger understöd till ettan vid sarg, tvåan säkrar området framför mål. 4 och 5 är reserver ungefär vid top cirklar. Går vi bom i hörnen kliver den på pucksida in och försvarar medan den vid icke pucksida kollapsar ner i B-området just framför mål och boxar hot där tillsammans med 2an . Här är det förbjudet att stirra puck!!!

Går pucken till back ligger 4 el 5 i skottlinjen 1-3 boxar ut.

Vinner vi puck ovanför motståndare i egen zon går vi rakt fram, vinner vi nedanför byter vi sida.

Detta är ingen raketforskning och går relativt enkelt att träna in, problemet är att hitta spelare som är beredd att göra detta jobb 3x20 minuter tre gånger i veckan.

 

Detta är det första de virriga spelarna i Modo bör få ordning på, då man nått dit kan man börja fundera på det kreativa.

Redigerad kommentar