1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 525256 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 1696067

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
J F K: Ja, jag tror nog att alla som har lite läsförståelse och någorlunda hockeykunskaper håller med i mitt principresonemang: det är inte alltid pengar och inget annat som avgör.
Inte ens för Salmela.
Känns annars märkligt att inget annat lag i hela världen skulle ha bjudit över BZ, om det nu bara handlat om cash och BZ dessutom säger att S inte varit anmärkningsvärt dyr.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Dbp.

Redigerad kommentar


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting

Huge:

Du är ett papier maché troll


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting

Huge:

Tror inte du har speciellt bra koll på Salmela.

När han var i modo så sa han följande "Modo är mitt första val ifall det blir SHL, men tyvärr så är det en fråga om pengar också".

Strax därefter skrev han på HV, enligt rykten för 210 000 Euro netto för 6 månader. I samband med detta så sa han:

" Jag ska inte ljuga om det, vi var ute efter lite mer, säger Anssi Salmela om löneförhandlingarna med Modo."

"När Sportbladet pratade med Salmela i torsdags efter matchen mot Brynäs förnekade han inte att pengarna hade betydelse för vilken klubb han skulle välja."

Efter HV så skrev han på för FBK, för HV hade inte råd att behålla honom.

Nu i år upprepades detta, FBK har inte råd med honom en säsong till och han har gått utan klubb fram tills nu.

Varför tror du att Salmela alltid gör klart sent med klubbar, han har förmodligen sjukt smarta rådgivare som vet att han har kvaliten att ta en plats och många klubbar behöver denna typ av back och är beredd att slanta upp för det.

Det du skriver om roll och speltid är ju inget som gör brynäs unikt, han skulle ta en roll i första backpar i alla klubbar i SHL och andra ligor, han skulle få sina ca 25 minuter per match vart han än spelar. Så sett till detta kokar det ner till en sak, pengar. 

Han spelar där han får bäst betalt och har så visat de senaste säsongerna.

Sedan får du försöka försvara detta och argumentera för att så inte är fallet, men tyvärr är det nog bara du själv som tror på detta när det gäller Salmela.

Sedan är det förmodligen den bästa backen i SHL så att han kostar är inget konstigt, men snälla kom inte och försök få det till att han vill han en viss roll och utvecklas för det är det löjligaste jag har hört.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: Precis. Salmela själv säger att han bryr sig om pengar. FBK, Modo och HV har ansett honom för dyr för att behålla. Till och med Luleå tyckte att han var för dyr trots minecraftpengar.
Jo, vi ska nog tro BZ för han är den enda som talar sanning här.
Sedan är det en oerhört bra spelare så BZ kanske anser att han inte är dyr jämfört med vad var får. Att han inte skulle vara svindyr jämfört med de flesta shl-backar tror jag inte en enda sekund på.

Köpte en subwoofer hem och sade åt sambon att den inte var dyr...

Redigerad kommentar