1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Inlägg #2077479

Sv: Silly season - 2020
puffe:
I sammanhanget är Allsvenskan relativt färskt på tv-sidan så det första avtalet handlade kanske om endast få allt på tv. Är övertygad om att inkomster för det allsvenska tv-avtalet kommer bli bättre framöver.

Sen tycker jag att det skulle gjort ett gemensamt paket för div 1-SHL/Sdhl. Givetvis skall SHL laget ha mest av kakan, men de småpengar man skulle sprida till div 1/SDHL skulle göra stor nytta för svensk hockey. För visst kämpar vi även för SDHL och div 1😉🥰
Låst ämne

Svarskommentarer

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: St Louis har börjat agera. Allen skeppas iväg....

"The expectation is that Alexander Steen and his $5.75 million hit is next. If they do that, St. Louis will be in much better shape to not only retain Pietrangelo but also RFA, Vince Dunn."
Låst ämne

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Ja, fast då bör hela Hockey-familjen vara med. Finns småklubbar i div. 2/3 som fostrar blivande toppspelare. Men det är ju därför vi har ett hockeyförbund(trodde jag). Är det inte deras ansvar att hela hockey-Sverige frodas?

Dom känns lite som i famnen på SHL.
Låst ämne