1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 520205 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 2098027

Sv: Silly season - 2020
{8399}: Jag tror faktiskt det flesta allsvenska klubbar har en sundare och en mer ansvarstagande ekonomi än Shl klubbarna (obs gäller inte alla!)
Därför är jag rätt säker på att det kommer bli några Shl klubbar som först måste ”kasta in handduken” om detta pandemiläge fortsätter.

Om jag talar för Modo enbart så är vi en starkare klubb ekonomiskt än vi var sista 10 åren i Shl, inte nödvändigtvis att vi har högre eget kapital men en klart starkare affärsmodell som dessutom är hållbar.

Svarskommentarer

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Varför tror du att de allsvenska klubbarna har en bättre och med ansvarstagande ekonomi än SHL klubbarna? Jag tycker att man läst mycket om HA klubbar i ekonomisk knipa det senaste åtet.
Modo var ett skräckexempel i SHL på sklutet och nu sköts föreningen bättre rent ekonomiskt men rent generellt är det svårt att se att HA klubbarna skulle ha bättre förutsättningar under pandemin än SHL klubbarna.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: idag ska vi vinna mot Väsby