1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 525352 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2550189

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Han är verkligen inte menad för den rollen. Han är vice-VD eller vad det nu var han var innan. Märks ganska tydligt. Spelar inte så stor roll att han varit det på 00-talet

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Absolut, det märks att han passar bättre i en annan roll.

Han hoppade in som en nödlösning mitt i säsong och de valde sedan att permanenta den lösningen med en förlängning på två år. Han är tydligt tilltänkt och tillsatt som deras sportchef i nuläget, oavsett om det är bra eller dåligt. Går inte att säga något annat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Att han är direkt dålig rollen behöver du inte övertyga mig om:)
En karismatisk snubbe som verkar ha gillats av supportrarna och är duktig på att knyta till sig "djurgårdshjärtan" (kanske till för höga löner).

Det som stört mig mest är att han mest köpt in folk han gillar, helt utan tanke på vilken roll de skulle ha eller hur de kan hjälpa laget. Lite som att han skulle tagit in 12 Linus Klasen om det fanns tillgängligt, utan tanke på att en sådan spelare behöver kedjekamrater som låter honom spela sitt spel.