1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 525071 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2606310

Sv: Modo Hockey - Linköping HC 23-11-30 Borta
Confusius: Jag vill mena att vårt BP varit svagt även i HA. Visst, vi har haft en hygglig procent - men vi har också haft överlägset spelarmaterial. Själva spelsystemet har alltid känts skakigt för mig och ser inte så annorlunda ut nu.

Svarskommentarer

Sv: Modo Hockey - Linköping HC 23-11-30 Borta
{10322}: Nä jag håller med, det var svagt även i Allsvenskan !

Men det gick ju uppenbarligen att ha en kraftigt offensiv-lutad backsidan i Allsvenskan, vi blir dock straffade hårt i SHL.

Det håller ju naturligtvis inte att släppa in mål i typ vartannat BP!

Sv: Modo Hockey - Linköping HC 23-11-30 Borta
{10322}: Jag vill minnas att vårt boxplay var oerhört svagt genom hela slutspelet utom mot Mora. Framför allt mot DIF så låg vi nog och puttra på stabila 50% men lyckades vinna ändå. Det syns att ingenting har ändrats så när vi ställs mot bättre spelare blir det ett haveri

Sv: Modo Hockey - Linköping HC 23-11-30 Borta
{10322}: Så länge spelet ändå finns där. Men vi måste börja sätta chanserna. Annars kommer självförtroendet bli sämre och då blir även spelet lidande. Ingen panik än..

Sv: Modo Hockey - Linköping HC 23-11-30 Borta
{10322}: HV leder mot Örebro också detta är inte bra…