1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 519423 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2624070

Sv:MoDo Hockey - Luleå HF 24-01-04 Borta
jonsson: tittade framåt kommande fem matcher och det är inte lätta matcher alltså

rögle hemma
leksand hemma
oskarshamn borta
växjö borta
linköping hemma

leksand är det formstarkaste laget i hela ligan och har lekt med modo två gånger om nu. linköping näst formstarkast, växjö fyra, oskarshamn sexa.

inte en underdrift att säga att tre poäng imorgon hade varit viktigt som attan för att upprätthålla tarasovs poängsnitt

Svarskommentarer

Sv:MoDo Hockey - Luleå HF 24-01-04 Borta
{9315}:
Kan vi hålla vårt spel och får perioder i matcher där vi trycker tillbaka motståndarna så skall det nog lösa sig. Sen blir vissa matcher för svåra men är man på tårna snor man några poäng här och där.

Sv:MoDo Hockey - Luleå HF 24-01-04 Borta
{9315}:
Iko borta en lördag och sen Växjö borta på torsdagen efter. Det blir mycket resande till Småland, borde gått att planera bättre. Hv fick ju rådda om schemat för att kunna avverka Timrå, MoDo och Saik på samma resa.. men det är ju skillnad för de stackarna som måste åka ända upp till Norrland.

Sv:MoDo Hockey - Luleå HF 24-01-04 Borta
{9315}: Ja om vi inte tar 3p på Lördag så är vi i princip klara för kval.
Kommande matcher är fruktansvärt viktiga.

Har även några 6 poängsmatcher kvar mot Frölunda och SAIK som förmodligen kommer avgöra hela serien, eller iaf till omgången efter.