1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Inlägg #2818133

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: Silfverberg åstadkom 0,45p/match över 13 NHL-säsonger. Uppenbarligen inte samma status som Hedman men lite mer än en brunkare var han nog.

Jag tror att de galet långa kontrakten, särskilt med toppspelare, är en stor bov i sammanhanget. Numera blir ju många inte kontraktslösa förrän i de nästan är i 40-årsåldern och då håller de flestas kroppar inte länge för att spela elithockey.

Bäckis, Lundqvist mfl lägger ju i princip av innan de långa kontakten går ut. Lite samma sak med Hedman, om det nya kontraktet hade varit 2 år istället för 4 år, så hade ju sannolikheten för en återkomst i Modo ökat drastiskt. Man kan gissa att Hedmans kropp kommer vara mer eller mindre slut om 4 år.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Intressant jämförelse i veckans 7a: Efter 40 matcher har årets Modo alltså tagit 4 poäng mer, gjort 13 fler mål och har 9 bättre i målskillnad än fjolårets upplaga.
Kommentera