1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Inlägg #2825020

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
1921ofHockey: fråga 2? Tycker du hinken gjort ett bra jobb? Brynäs tex kommer från allsvenskan. Får in silfverberg och kör över halva shl. Hinken köper några få spelare på chans sen är marknaden iskall tills bellas dussingrabb från Finland behöver ett jobb.

Svågerpolitik i en skrämmande form.

Med hinken vid rodret slutar detta bara med att vi degraderas o h står med ett lag fullskitet med mätta föredettingar från bygden som känner sportchefen via sankmarken på veckefjärdens golfbana
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Fast nu överdriver du!
Södergran är en av få som får godkänt, en intern topp 6 poängspelare i Shl är bättre än en medelmåtta i As.

Du gnäller på att hinken bränner massa onödiga pengar i samma mening som du vill att vi ska sparka spelare som har kontrakt, sådant blir dyrt!

Sen tog Brynäs hem mer än bara silverberg, man fick ju hem ett flertalet hemvändare precis som Timrå fick för några år sedan så dom kunde etablera sig som ett topplag.
När Modo fick hem sina hemvändare så vann vi Sm guld.
Att Brynäs gjort det bra är det inget snack om men alla lag som får hem sina gamla stjärnor kommer bli ett topp 5 lag så det Brynäs gör är inget jätteotippat faktiskt.

Sen vet jag inte vad du snackar om att vi inte kommer slå några andra lag, av dom lagen vi har kvar att möta så har vi slagit alla under säsongen.
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Ja men det tycker jag nog, +++ får han som tidigare nämnt av mig. Han har missat grovt på centervärvningarna i år vilket drar ned helhetsbetyget rejält. Det är upp till tränarna att sätta ett fungerande försvar, och det har man misslyckats med i två år nu.
Som flera varit inne på fick Alcén Silfverberg, Djoos och Söderström i handen. Hade Hinken fått V Olofsson och Hägg i handen hade man säkert hyllat honom också.
Överlag är den här säsongen förstås för dålig, av såväl tränare och spelare och sportchef. Innan denna säsong hade vi tre kanonsäsonger i följd.
Kommentera