1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Inlägg #2825065

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
k1modo: När man ligger sist eller 3:e sist så bör man skruva på materialet för att bli bättre, är man som Brynäs serie 1:a sedan starten så behöver man inte skriva på något som redan fungerar, men det förstår nog du också om du bara tänker till!

Jag tycker inte att Karlin är en speciellt bra tränare, men samtidigt har han bara det material han har och är inte materialet bättre så spelar det ingen roll om man kör på samma eller ändrar om, resultatet blir bara vad det kan bli.

Skillnaden är väl att när en tränare inte vaskar i kedjorna när det går dåligt då skriker fansen efter förändring.
Vaskar tränarna om i kedjorna och det inte blir bättre så är inte det heller bra om fansen får bestämma!

Enda gången jag tycker att förändring är nödvändig det är när datan och statistiken tydligt talar.

Datan säger att Berglund och Norlinder inte är ett bra backpar.
Datan säger att 3:e kedjan som den är nu är katastrof bakåt.
Datan säger att 4:e kedjan blivit mycket sämre sedan Benson kom in, både framåt men framförallt bakåt.

Där har Karlin 3 nycklar till att rädda kontraktet i dagsläget.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Karlin och de övriga tränarna bär trots allt ansvaret för försvarsspelet som misslyckats totalt under två säsonger. För nog skulle spelare som Bernhardt, Rundblad, Norlinder, Winberg och Ladue kunna få ihop ett starkt försvarsspel tillsammans om de fick rätt direktiv att jobba med.

Men det syns lång väg att de har direktiv som gör dem sämre rent kollektivt. Att det ständigt spelas fast i egen zon har till 100% att göra med grundtanken i spelsättet, dvs alltid försöka hitta konstruktiva vägar ut med pucken. Snarare än att spelarna är för dåliga och för dumma för att förstå hur man spelar i egen zon.
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Varför har inte Måns Carlsson lyckats? För dålig skridskoåkning?
Kommentera

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Eller så sätter man fast skruven i början av säsongen och ger den lite tid att sitta i virket. Rostar den sönder efter ett tag kan man väl sätta dit en ny, men det finns ingen mening att skruva dit nya skruvar utan att först ha testat ifall den skruven man skruvat fast funkar.

Det här startade redan med kaoset på försäsongen, samtidigt som Brynäs som kört med kontinuitet ligger i topp.
Kommentera