1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 519672 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 2836812

Sv: MoDo Hockey - Timrå IK 25-03-08 Hemma
hyper: angående Ranta, obs inget försvar för han har varit usel, men marginalerna är små, hade något av alla skott ramlat in till 2-2 mot HV o ev 3-2 typ Woods studs mot Sellgren i Luleå så hade vi inte dissat honom lika mycket. Tycker Hinken kan ge honom en chans mot Saik eller han kanske redan fått lämna.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Timrå IK 25-03-08 Hemma
Heyerdal: Rent talangmässigt med klubba och teknik är han i topp av SHL, problemet som jag ser det ur min amatörmässiga vy är att ranta är en egoist, en dribbler som inte alls fungerar i ett lagspel.
Karlkvist och Ranta är till en del extremt lika där båda älskar att ha mycket puck och kan även göra helt otroliga saker med den medans dom till en annan del är extremt olika, där Karlkvist är en lika bra lagspelare som är okej till bra i spelet utan puck medans det spelet inte intresserar Ranta för 5 öre.

Jag vet faktiskt inte vad det skulle krävas för omgivning för att Ranta skall kunna vara bra, han kan inte ha 2 defensiva kollegor som städar för han kan inte dribbla ensam i offensiven och han kan heller inte spela med 2 offensiva spelare för då hamnar man på -30 i statistiken.
1 offensiv och 1 defensiv som True och Jasek borde vara det mest optimala men då måste det nog vara toppspelare och där faller Jasek och True.

Sv: MoDo Hockey - Timrå IK 25-03-08 Hemma
Gällande alla åsikter om Karlin, jag säger varken bu eller bä och är ingen med större kunnande rent speltaktiskt, men funderar på vad som gjorde Västervik så framgångsrika under Karlins styre (nu är ju inte HA SHL men).
Det var väl defensiven? Varför är det inte lika lyckosamt i Modo? Var det någon ass i Vvik som styrde upp detta?
Spelidén nu lär väl såklart vara en annan, men varför ändra på ett vinnande koncept oavsett om man ses som bottenlag i HA eller SHL?
Är det spelarmaterialet som inte stämmer överens med Karlins tänk framförallt? Isåfall är det väl sportchefen man bör skylla på mest, även om Karlin verkar få ha ett rätt stort finger med i rekryteringarna.
Många frågetecken som ni märker.