1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 519956 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 2839312

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rödluvan: Men ni har gjort det lika mycket som andra lag genom åren. Nu är du hemmablind.
Och J-18 och J-20 skulle visst överleva med egna spelare. Det är en lögn i sig. Ni värvar utifrån för att toppa lagen med det bästa ni kan få tag på, inget annat.

Du hoppas att ni kan leva på egna talanger ja, men jag vet att din förening hellre överlever i SHL med andras talanger.

Men det är som vanligt med er modoiter. Så fort Timrå gör ngt bra så ska ni hitta ngt att försöka klaga på, i sann JFK anda.
Att Timrå lyckas värva topptalanger i Sverige, är helt fantastiskt, och du hade tyckt samma sak om de ramlade in till modo.

" Att våra talanger går vidare för sin karriär tillslut är självklart, men det kommer vara om vi inte kan erbjuda den utvecklingen."
Exakt därför kan Timrå värva talanger, vi erbjuder en bättre utbildning. Du har ju rätt till slut. :-)

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli: De spelare som ni värvar kommer till er för att de får spela SHL. Inte för att de ska spela mer J20 så det säger egentligen ingenting om er juniorverksamhet.

Sen är jag inte avundsjuk på en enda av talangerna ni värvat då samtliga våra är bättre ur NHL-scoutögon.