1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 521554 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2843609

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Tittar man på senaste matchen så tror jag inte att Hv kommer att få så enkla mål igen.
Första målet, touch på MoDo spelare, inte lätt för Lassi.
Andra målet, vi har bra tryck i deras zon när Sebbe slår ett bakom ryggenpass, idiotiskt, kontring och mål, Lassi kanske skulle haft den.
Tredje målet, precis klarat av pk, när försvarsspelet är på tok för dåligt, låter hv spelare gå rakt in framför mål och trycka in pucken.
Fjärde målet vete faan hur den gick in o femman har jag förträngt.
Summa summarum så kan jag aldrig tro att laget kommer att slarva och vara så passiva en gång till, dessutom så hade vi många riktigt bra chanser, så bättre skärpa i alla zoner så tror jag verkligen att vi har alla möjligheter att vinna ikväll, senast gjorde vi dessutom Dickow till världsklasskeeper vilket han långt därifrån är.
Nä kära MoDoiter, ikväll vinner vi🇮🇹🇮🇹🇮🇹

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Golden boy : Vi vinner ikväll och vi vinner på söndag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Golden boy : Hoppas att du har rätt :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jag fick lite ångest att det skulle vara Lehtinen när jag såg , ”Modos smäll i kvalet” längst upp på Expressen, men det var Sebastian Ohlson som var sjuk. Synd att vi tappar en bra BP-spelare, men det kunde ändå varit värre.