1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 521554 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2847201

Sv: MoDo Hockey - HV71 Kval Nedflyttning 2025
Ja, jag har kastat ut yxan långt ut i sjön, jag har inga förhoppningar om att vi klaras oss kvar i SHL.

Tyvärr har man inte lyckats sätta ett försvarsspel på hela säsongen, så det kommer inte att ske den närmaste matchen. Över 52 omgångar är vi det näst sämsta laget och förtjänar att vara i kval, väl där så har man återigen lyckats hitta sätt att förlora samtidigt som våra nyckelspelare inte levererar som förväntat. Lassi har varit den individuellt största anledningen till att vi inte blev toksist är inte på sin rätta nivå. Frågan är bara om han nu är slutkörd?. Han skulle ”normalt” inte släppa de puckar bakom sig som han gjort vid ett antal tillfällen de senaste tre matcherna.
Det gör ont i hjärtat att säga det men jag hoppas faktiskt att HV vinner nästa match så att jag slipper lida över en förlust i sjunde på hemmaplan.
Man kan se en degradering till HA på flera sätt, först och främst är det ett stort fiasko och trist att spela i andra divisionen. Å andra sidan kan det vara positivt då vi kanske har möjlighet att slussa upp några egna juniorer att bygga lite långsiktigt på. Detta innebär dock att vi måste vara tillbaka i SHL inom ett till två år, det har jag svårt att tänka mig.

De som kan tänkas vara kvar ur årets trupp är nog ganska få, jag gissar: OP, Sebbe, Berglund, ev Jeppe och de juniorer som varit med under säsongen samt några av de utlånade spelarna.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - HV71 Kval Nedflyttning 2025
SIF#29: Mentalt är det kört nu! Ser inte att det finns något bränsle kvar att vända på det här! (Hoppas jag har fel!)
En trupp som är totalt felbyggt!
Man saknar helt tuffa fysiska backar(som HV71 har ett antal av) som är nödvändigt att ha i ett kvalspel ( eller i ett slutspel) där domarnivån är betydligt högre.
Hinken borde ha skaffat en sådan back innan spelarfönstret stängde tycker jag! (Finns nog ett antal i allsvenskan!)
Den som ändå spelade lite tufft var August Berg, men han släppte man till Djurgården?
Det är pinsamt att se hur Engsund hanterar Aagard, utan att någon i laget konfronterar Engsund och talar om att det inte är okej!

Sv: MoDo Hockey - HV71 Kval Nedflyttning 2025
SIF#29: Jag håller hårt i min yxa. Jag hoppas att MoDo kan inleda nästa match utan att släppa in ett mål efter några sekunder eller dra på sig en tidig utvisning. Att de repar mod och spelar nästa match tillsammans och inte en och en. Bänka artisten Ranta, jobba stenhårt, skjut inte mitt på målvakten, många pass över centrallinjen och massor svimma. Då kanske inte ens domarna kan hjälpa Hv ända fram. ❤️🤍💚